statystyki

Jak ustalić dni wolne w grafiku pracy na październik

autor: Marek Rotkiewicz13.10.2016, 09:31; Aktualizacja: 13.10.2016, 10:56
praca

W zakresie pojęcia dnia wolnego wynikającego z przeciętnie 5-dniowego tygodnia pracy wypowiedziała się Komisja Prawna GIP.źródło: ShutterStock

Stosujemy system równoważny i zmienną liczbę godzin pracy w przedziale godzinowym 6.00–20.00 (od 3 do 12 godzin, przy czym czas nadpracowany ponad 8 godzin dziennie rekompensujemy raczej krótszą pracą w innych dniach niż dniami całkowicie wolnymi). Pracujemy we wszystkie dni tygodnia. Jak określić prawidłową liczbę dni wolnych w harmonogramie na październik? Czy jeżeli pracownik pracował np. w piątek, to aby uznać sobotę za dzień wolny, pracownik musi mieć wolną zawsze całą sobotę kalendarzową?

W razie stosowania rozkładów czasu pracy przewidujących pracę każdego dnia tygodnia minimalną liczbę dni wolnych należy ustalić, odejmując od liczby dni kalendarzowych w danym okresie rozliczeniowym (w tym przypadku w miesiącu) maksymalną liczbę dni pracy.

Wyznaczenie czasu bez pracy

W naszym przypadku harmonogram tworzony jest na cały okres rozliczeniowy (przy czym minimalny okres, na jaki można tworzyć harmonogramy, jest jednocześnie przyjętym okresem rozliczeniowym czasu pracy). Zatem w grafiku zaplanowana powinna być zawsze liczba dni wolnych odpowiadająca co najmniej liczbie niedziel, świąt oraz dni wolnych od pracy w przeciętnie pięciodniowym tygodniu pracy przypadających w tym okresie. Najłatwiej ustalić ją w następujący sposób:

KROK 1. Ustalamy wymiar czasu pracy dla danego okresu rozliczeniowego. W październiku wynosi on 168 godzin. Wynika to z następujących obliczeń:


Pozostało jeszcze 67% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Dowiedz się więcej

Galerie

Polecane