statystyki

Kiedy osobie w wieku przedemerytalnym można zmienić warunki pracy

autor: Grzegorz Mitura13.09.2016, 17:00
Emeryt

Czy upadłość pracodawcy uchyla zakaz?źródło: ShutterStock

Wejście pracownika w okres ochronny nie zawsze gwarantuje mu pracę na dotychczasowym stanowisku aż do emerytury. W pewnych sytuacjach nawet takiej osobie pracodawca może wręczyć wypowiedzenie zmieniające.

Czy każdy podwładny skorzysta z ochrony

Od kilku lat jestem na rencie, ale dalej pracuję w spółdzielni inwalidzkiej. Szef postanowił przesunąć mnie na inne stanowisko i wręczył mi wypowiedzenie zmieniające. Czy wygram, jeśli odwołam się do sądu, argumentując, że ze względu na ochronę, jaka od niedawna mi przysługuje, pracodawcy nie wolno było tego zrobić?

NIE

Co do zasady nie można wypowiedzieć umowy o pracę pracownikowi, któremu brakuje nie więcej niż 4 lata do osiągnięcia wieku emerytalnego, jeżeli okres zatrudnienia umożliwia mu uzyskanie prawa do świadczenia z osiągnięciem tego wieku. Przy czym przepisy o wypowiedzeniu umowy o pracę stosuje się odpowiednio do wypowiedzenia wynikających z umowy warunków pracy i płacy. Oznacza to, że wręczenie wypowiedzenia zmieniającego pracownikowi będącemu w okresie ochrony przedemerytalnej co do zasady też nie jest możliwe. Chyba że zajdą szczególne okoliczności. Nie stosuje się tego przepisu w razie uzyskania przez pracownika prawa do renty z tytułu całkowitej niezdolności do pracy. Powstaje pytanie, czy użyty w art. 40 k.p. zwrot „w razie uzyskania przez pracownika prawa do renty” dotyczy wyłącznie sytuacji, w której zostało ono uzyskane (na podstawie decyzji organu rentowego) w okresie ochronnym, o jakim mowa w art. 39 k.p., czy również w sytuacji, w której pracownik już to prawo nabył wcześniej i w dalszym ciągu jest uprawniony do renty. Na to pytanie odpowiedział SN, stwierdzając, że art. 40 k.p. wyłącza stosowanie zakazu wypowiedzenia umowy o pracę, o którym mowa w art. 39 k.p. niezależnie od tego, czy uzyskanie przez pracownika prawa do renty z tytułu całkowitej niezdolności do pracy nastąpiło przed okresem ochronnym, czy podczas niego.

Podstawa prawna

Art. 39–40, art. 42 ustawy z 26 czerwca 1974 r. – Kodeks pracy (t.j. Dz.U. z 2014 r. poz. 1502 ze zm.).

Uchwała Sądu Najwyższego z 27 stycznia 2016 r. (sygn. akt III PZP 9/15, www.sn.pl).

Czy upadłość pracodawcy uchyla zakaz


Pozostało jeszcze 75% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Dowiedz się więcej

Galerie

Polecane