Wysokość wydatków pokrywanych w ramach kosztów pogrzebu policjanta, organizowanego przez jednostkę nie będzie mogła przekraczać kwoty stanowiącej 6-krotność przeciętnego uposażenia policjantów. Przy czym przy jej ustalaniu nie będzie uwzględniana kwota 1/12 równowartości nagrody rocznej, obowiązującej w dniu pogrzebu.

Jednocześnie zmiany uwzględniają ustawową definicję przeciętnego uposażenia policjantów, które stanowi wielokrotność kwoty bazowej wskazana w ustawie budżetowej. Ponadto proponuje się, aby do obliczania przedmiotowych wydatków korzystać z wysokości uposażenia obowiązującego w dniu pogrzebu, a nie, jak dotychczas, w roku go poprzedzającym. Takie rozwiązania to efekt planowanej nowelizacji rozporządzenia ministra spraw wewnętrznych i administracji z 1 marca 2002 r. w sprawie warunków pokrywania kosztów pogrzebu policjanta oraz określenia członków jego rodziny, na których przysługuje zasiłek pogrzebowy (Dz.U. poz. 234). Zmiana aktu wykonawczego jest podyktowana koniecznością zmiany uregulowań w zakresie górnej wysokości wydatków pokrywanych w ramach pogrzebu policjanta, organizowanego przez jednostkę. Obecnie bowiem szef policji obowiązkowo musi ogłaszać w Dzienniku Urzędowym Komendy Głównej Policji wysokości przeciętnego uposażenia policjantów jako miesięcznego uposażenia zasadniczego wraz z dodatkami o charakterze stałym, ustalanego za czerwiec roku ubiegłego (tzw. średnia czerwcowa). To rozwiązanie zostało jednak zakwestionowane przez Rządowe Centrum Legislacji podczas prac nad rozporządzeniem dotyczącym nagród i zapomóg dla policjantów.
Projekt nowego rozporządzenia w sprawie warunków pokrywania kosztów pogrzebu policjantów zawiera przepis przejściowy. Zgodnie z nim jeśli koszty pochówku funkcjonariusza powstaną przed dniem wejścia w życie nowego aktu wykonawczego, wówczas określając kwotę do pokrycia, policja będzie się kierowała już nowymi przepisami. Rozporządzenie wejdzie w życie po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia.
58,4 tys. zł tyle w 2015 r. kosztowały trzy pogrzeby policjantów finansowane ze środków jednostek
Etap legislacyjny
Projekt rozporządzenia skierowany do konsultacji