statystyki

Koszty przechowywania dokumentacji muszą być zmniejszone

autor: Bożena Wiktorowska02.09.2016, 16:30
W jednej firmie wszystkie dokumenty powinny być przechowywane w takiej samej formie.

W jednej firmie wszystkie dokumenty powinny być przechowywane w takiej samej formie.źródło: ShutterStock

Nie można przerzucać na firmy wszystkich obowiązków związanych z ustalaniem pracownikowi uprawnień emerytalnych. Czasy się zmieniły, ale nadal obowiązuje socjalistyczny model państwa opiekuńczego, który ma załatwić za pracownika wszystkie sprawy- tłumaczy Jeremi Mordasewicz, ekspert ubezpieczeniowy Konfederacji Lewiatan, członek Rady Nadzorczej ZUS.

Kończą się konsultacje projektu założeń do ustawy, która ma skrócić okres przechowywania akt pracowniczych z 50 do 10 lat. Czy w ten sposób rząd zrealizuje postulaty pracodawców?

Tak. Siedem lat temu zacząłem zabiegać o zmianę przepisów dotyczących okresu przechowywania dokumentacji pracowniczej. W tej sprawie nasza organizacja pracodawców zwróciła się wtedy do resortu pracy, który miał przygotować analizę prawną dotyczącą możliwych wariantów.

Dlaczego nic z tego nie wyszło?

Związkowcy zablokowali liberalizację przepisów. Organizacje związkowe działające w dużych firmach, w których funkcjonują służby personalne, nie chciały przyjąć do wiadomości, że konieczna jest zmiana filozofii podejścia do akt pracowniczych. Państwo już nie jest podstawowym pracodawcą. I dlatego nie można przerzucać na firmy wszystkich obowiązków związanych z ustalaniem pracownikowi uprawnień emerytalnych. Czasy się zmieniły, ale nadal obowiązuje socjalistyczny model państwa opiekuńczego, który ma załatwić za pracownika wszystkie sprawy. A to przecież sam zatrudniony powinien dbać o wysokość swojej przyszłej emerytury.

Czy to oznacza, że przechowywanie dokumentacji pracowniczej jest złe?


Pozostało jeszcze 67% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (2)

  • x(2016-09-03 07:58) Zgłoś naruszenie 00

    Skoro zakłady nie chcą przechowywać akt więcej niż 10 lat, niech po 10 latach wydają pracownikom RP7 z zarobkami i składkami odprowadzonymi na ZUS.

    Odpowiedz
  • gość(2016-09-02 20:34) Zgłoś naruszenie 00

    Pilnowałem swoich praw w Legitymacji Ubezpieczeniowej były czerwone kartki gdzie w danym zakładzie pracy wpisywano mi zarobki za każdy przepracowany rok było to w moim interesie od 1965 roku tyle na ten temat, każdy mógł tego dopilnować i żądać tego wpisu od pracodawcy .

    Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Dowiedz się więcej

Galerie

Polecane