Stanowisko resortu rodziny o rekompensowaniu pracy w dni wolne za niedziele budzi zastrzeżenia

autor: Łukasz Prasołek18.08.2016, 08:23; Aktualizacja: 18.08.2016, 08:49
Kalendarz

W harmonogramach czasu pracy pracowników może występować kilka rodzajów dni wolnych od pracy.źródło: ShutterStock

Zdaniem MRPiPS, jeśli pracownik mimo udzielonego wolnego musiał wykonywać wtedy obowiązki, powinien otrzymać kolejny dzień odpoczynku. Nie wszyscy się z tym zgadzają.

Kodeks pracy rozróżnia niedziele i dni wolne udzielone w zamian za pracę w niedziele. Sporną kwestią jest jednak to, czy rekompensata pracy nadliczbowej w obydwu tych dniach powinna być taka sama, czy różna. Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej przyjęło, że dodatkowa praca w dniu wolnym oddanym za pracę w niedzielę oznacza nieudzielenie dnia wolnego za niedzielę, w związku z czym powinien on ponownie zostać oddany pracownikowi. Rekompensujemy zatem nadal niedzielę, a nie pracę w dniu wolnym już wcześniej za nią wyznaczonym.

Skąd wątpliwości

W harmonogramach czasu pracy pracowników może występować kilka rodzajów dni wolnych od pracy. Będą to ustawowo wolne niedziele i święta, dni wolne z tytułu 5-dniowego tygodnia pracy (często soboty) oraz wynikające już tylko z organizacji pracy w firmie dni wolne harmonogramowo (w systemach równoważnego czasu pracy) oraz dni wolne za planowane robocze niedziele lub święta. W przypadku niedziel i świąt art. 15111 k.p. w sposób precyzyjny zobowiązuje do oddania innego dnia wolnego od pracy – o ile to możliwe 6 dni przed lub po takiej pracującej niedzieli, a jeśli te terminy są niemożliwe do realizacji, to do końca okresu rozliczeniowego. Pojawia się jednak pytanie, czy te same zasady trzeba stosować w przypadku, gdy praca jest wykonywana w dniu, który od początku miał być taką zastępczą niedzielą, gdyż był wyznaczony w harmonogramie jako dzień wolny za niedzielę. W praktyce wielu pracodawców płaci za pracę w takim dniu nadgodziny ze 100-proc. dodatkiem, nie oddając już kolejnego dnia wolnego.

Druga wątpliwość, która dotyczy oddawania dni wolnych za pracę w niedzielę, wiąże się z sytuacją, gdy inna jest liczba godzin dodatkowej pracy w niedzielę i inna w oddawanym w zamian dniu. Tutaj w praktyce pojawia się pytanie o możliwość powstania nadgodzin średniotygodniowych, które będą skutkiem niezbilansowania części godzin pracy w niedzielę.

Ministerstwo po raz pierwszy...


Pozostało jeszcze 83% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Dowiedz się więcej

Galerie

Polecane