statystyki

Koloryzowanie CV może być kosztowne

autor: Łukasz Guza16.08.2016, 16:00
rekrutacja, praca, pracownik

Przedstawienie nieprawdziwych informacji może w pewnych okolicznościach stanowić przyczynę do zwolnienia dyscyplinarnego pracownika.źródło: ShutterStock

Ujawnienie nieprawdziwych twierdzeń już po zawarciu umowy o pracę może skutkować co najmniej nieprzedłużeniem z pracownikiem współpracy po okresie próbnym czy rozwiązaniem umowy o pracę za wypowiedzeniem - mówi Agnieszka Struk-Jaroć, radca prawny z Kancelarii Chałas i Wspólnicy.

Na portalach internetowych pojawiają się oferty przygotowania wyidealizowanych CV lub sfałszowanych referencji albo certyfikatów. Czy posługiwanie się takimi dokumentami może powodować jakieś skutki dla przyszłego pracownika?

Już samo określenie „fałszywe CV” lub „spreparowane referencje” wskazuje, że dokumenty takie nie są „legalne”. Jednak ewentualne konsekwencje ich używania są różne. W szczególności zależą od tego, czy np. doszło do sfałszowania dokumentu (a jeśli tak, to jakiego), czy też do podkolorowania rzeczywistości np. w zakresie doświadczenia czy wykształcenia. W pierwszym przypadku możemy mówić nawet o przestępstwie, gdyż osobie, która dopuszcza się fałszowania dokumentów lub posługuje się takim dokumentem, zgodnie z art. 270 par. 1 k.k., grozi grzywna, kara ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności od trzech miesięcy do pięciu lat.


Pozostało 68% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (1)

  • T1000(2016-08-16 19:08) Zgłoś naruszenie 31

    Przestańcie z tym straszeniem ludzi. Jak będą chcieli to pojadą do Niemiec, gdzie ich przyjmą z otwartymi ramionami, gdzie pracownika traktuje się normalnie i nie wrócą. A wy pismaki będziecie gasić światło w tym nieprzyjaznym ludziom kraju jako ostatni.

    Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Dowiedz się więcej

Galerie

Polecane