statystyki

Sporne sposoby weryfikacji związków zawodowych

autor: Łukasz Guza27.06.2016, 17:00; Aktualizacja: 30.06.2016, 13:17
praca, biuro, open space

Pracodawcy chwalą zasadność wprowadzenia zmian.źródło: ShutterStock

Wątpliwości budzi obowiązek deklarowania przynależności do danej organizacji pod rygorem odpowiedzialności karnej.

Firma lub związek zawodowy, który w niej działa, będą mogły domagać się weryfikacji liczebności danych organizacji zakładowych. Tak zakłada rządowy projekt nowelizacji ustawy o związkach zawodowych, który jest konsultowany w Radzie Dialogu Społecznego (RDS). Proponowane rozwiązanie ma dla firm istotne znaczenie – od liczebności związku zależy m.in. to, jak wielu działaczom przysługuje ochrona przed zwolnieniem oraz tzw. etaty związkowe (zwolnienie z obowiązku świadczenia pracy ze względu na oddelegowanie do wykonywania działalności związanej z reprezentacją pracowniczą). Związkowe centrale akceptują samo rozwiązanie, ale kwestionują zaproponowany tryb weryfikacji członków związków (znalazł się on w roboczej wersji projektu nowelizacji, który uwzględnia uwagi partnerów społecznych). Kością niezgody mogą być osoby, które należą do kilku zakładowych organizacji (prawo tego nie zabrania).

– Przyjęcie zaproponowanego sposobu weryfikacji oznaczałoby, że związki w praktyce znów musiałyby udowadniać, że dane osoby do nich należą – wskazuje Paweł Śmigielski, dyrektor wydziału prawno-interwencyjnego OPZZ.

Polecany produkt: Kodeks pracy 2016>>


Pozostało jeszcze 65% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Dowiedz się więcej

Galerie

Polecane