statystyki

Jak zatrudnić cudzoziemca do prac sezonowych

autor: Urszula Mirowska-Łoskot05.05.2016, 07:23; Aktualizacja: 05.05.2016, 08:44
rekrutacja, praca, pracownik

Pracę sezonową będzie można podjąć m.in. w rolnictwie, gastronomii i turystyce.źródło: ShutterStock

Zatrudnienie cudzoziemca z państw trzecich będzie wymagało pozwolenia. Wniosek w tej sprawie pracodawca złoży do powiatowego urzędu pracy i zapłaci 30 zł. Tak zakłada nowelizacja ustawy o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy oraz niektórych innych ustaw. Ma wejść w życie 14 dni od ogłoszenia w Dzienniku Ustaw.

Obecnie obywatele Ukrainy, Rosji, Armenii, Białorusi, Gruzji oraz Mołdawii nie muszą starać się o zezwolenie na pracę w Polsce. Wystarczy, że polski pracodawca złoży (bezpłatnie) oświadczenie o zamiarze powierzenia im pracy. Powiatowe urzędy pracy (PUP) sygnalizują, że niektórzy nadużywają tej procedury. Zdarzają się nawet przypadki składania oświadczeń przez polskich bezrobotnych czy bezdomnych. – Składający pozorne oświadczenia czynią to zapewne w celu uzyskania korzyści majątkowej, a znacznej części cudzoziemców korzystających z takich oświadczeń chodzi o uzyskanie prawa wjazdu i pobytu na terytorium Polski, by poszukiwać następnie innej pracy lub źródeł zarobkowania – wskazuje Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej.

Tymczasem zwiększająca się liczba oświadczeń rejestrowanych dla pozoru wpływa na wydłużenie procedur w PUP, jak i w konsulatach, na czym tracą prawdziwi pracodawcy potrzebujący dodatkowego wsparcia przez siłę roboczą.

– Przykładowo jeden z pracodawców złożył około 50 oświadczeń, mimo że nie byłby w stanie zatrudnić tylu osób. To wzbudziło nasze podejrzenia, że cel złożenia tych oświadczeń jest inny niż powierzenie im pracy – wskazuje Agata Łajdanowicz z Powiatowego Urzędu Pracy w Żaganiu. W tym przypadku chodziło o obywateli Ukrainy.


Pozostało jeszcze 54% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Dowiedz się więcej

Galerie

Polecane