statystyki

Miliardy dla Ukraińców. Wartość zarobków cudzoziemców pracujących w Polsce rekordowo wysoka

autor: Marek Chądzyński04.04.2016, 07:21; Aktualizacja: 04.04.2016, 08:55
sprzątaczka

Wartość zarobków cudzoziemców rośnie z roku na rok – ale w 2015 r. wzrost ten był wyjątkowo dynamiczny.źródło: ShutterStock

Ponad 2,2 mld euro zarobili w ubiegłym roku cudzoziemcy zatrudnieni w Polsce, głównie ci zza wschodniej granicy. To absolutny rekord.

Wartość zarobków cudzoziemców rośnie z roku na rok – ale w 2015 r. wzrost ten był wyjątkowo dynamiczny. Według danych Narodowego Banku Polskiego dochody pracowników z zagranicy wzrosły w ciągu roku o połowę w porównaniu z rokiem 2014 (wówczas wyniosły 1,49 mld euro). Pieniądze te trafiły przede wszystkim na Ukrainę. A przynajmniej do obywateli tego kraju zatrudnionych nad Wisłą. Grzegorz Dobroczek z departamentu statystyki NBP wyjaśnia, że w samym IV kwartale ubiegłego roku z dochodów cudzoziemców zatrudnionych w Polsce ponad 90 proc. stanowiły zarobki Ukraińców. – Ten silny wzrost jest związany z ich większym napływem do Polski. Odzwierciedlenie znajduje on we wzroście liczby zarejestrowanych oświadczeń polskich pracodawców o chęci powierzenia pracy cudzoziemcowi – komentuje.

Na ponad 780 tys. zgłoszonych w zeszłym roku oświadczeń prawie 763 tys. dotyczyło Ukraińców. Wzrost jest lawinowy, bo jeszcze w 2014 r. urzędy pracy przyjęły niecałe 388 tys. deklaracji (ukraińskich było wtedy było ponad 200 tys.).

Goście zza wschodniej granicy stanowią też najliczniejszą grupę zagranicznych pracowników, którzy w ubiegłym roku dostali u nas pozwolenie na pracę – w ubiegłym roku było ich ponad 50 tys. W przypadku znajdujących się na drugim miejscu zestawienia Białorusinów było to już ledwie 2 tys. pozwoleń.


Pozostało jeszcze 64% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Dowiedz się więcej

Galerie

Polecane