statystyki

Zakaz konkurencji po ustaniu zatrudnienia także dla szeregowych pracowników

autor: Monika Krzyszkowska-Dąbrowska31.03.2016, 11:24; Aktualizacja: 31.03.2016, 14:33

Sąd Najwyższy potwierdza: taką umowę można zawrzeć również z osobą wykonującą pracę fizyczną. Szczególnie jeśli posiada ona wiedzę, której ujawnienie może dać przewagę konkurencyjną nowemu pracodawcy

Kodeks pracy zawiera regulacje, które nakładają na pracownika obowiązki lojalnościowe względem pracodawcy wynikające z natury łączącej ich relacji. Ponadto w celu zabezpieczenia swoich interesów pracodawca ma również możliwość ograniczenia aktywności pracownika w ramach czasu prywatnego poprzez zawarcie z nim umowy o zakazie konkurencji w trakcie trwania stosunku pracy, a także po jego ustaniu.

Dostęp do ważnych informacji

Jeżeli chodzi o kategorie pracowników, którzy z inicjatywy pracodawcy mogą zostać objęci takim zakazem konkurencji (art. 1011 k.p.), brak jest specyficznych wymogów podmiotowych, w przeciwieństwie do umowy o zakazie konkurencji po ustaniu stosunku pracy, która może zostać zaoferowana jedynie pracownikom mającym dostęp do szczególnie ważnych informacji, których ujawnienie mogłoby narazić pracodawcę na szkodę (art. 1012 k.p.).

Ograniczenie działalności konkurencyjnej wobec pracodawcy po ustaniu zatrudnienia nie budzi kontrowersji w odniesieniu do pracowników posiadających specjalistyczną, unikatową wiedzę czy też kadry menedżerskiej mającej dostęp do tajemnic przedsiębiorstwa. Nie jest jednak oczywiste, czy klauzula konkurencyjna po zakończeniu stosunku pracy w świetle wymogów kodeksowych jest dopuszczalna również w przypadku szeregowych pracowników. Z perspektywy pracodawcy istotne jest zwłaszcza, czy pracownik może kwestionować zawartą już umowę o zakazie konkurencji po ustaniu stosunku pracy, w przypadku gdy nie został spełniony warunek w postaci posiadania przez niego dostępu do szczególnie ważnych informacji, których ujawnienie mogłoby narazić pracodawcę na szkodę.


Pozostało jeszcze 72% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Dowiedz się więcej

Galerie

Polecane