statystyki

Jak ustalić wysokość odszkodowania dla pracownika z tytułu zakazu konkurencji po ustaniu stosunku pracy

autor: Izabela Nowacka31.03.2016, 11:24; Aktualizacja: 31.03.2016, 14:30

Umowa o pracę z pracownikiem ulega rozwiązaniu 31 marca 2016 r. W związku z tym, że zajmuje stanowisko kierownicze, chcemy zobowiązać go do powstrzymania się od prowadzenia działań konkurencyjnych po odejściu z pracy przez półroczny okres.

Od 1 września 2015 r. zarabia on 10 000 zł brutto (wcześniej 9500 zł), oprócz tego otrzymuje dodatek funkcyjny 500 zł i premie kwartalne zmienne regulaminowe. Ostatnią premię – w wysokości 1100 zł – otrzymał w marcu za I kwartał, razem z wynagrodzeniem. Poprzednie premie wynosiły 1200 zł, 1350 zł i 1000 zł (odpowiednio za II, III i IV kwartał). Jak obliczyć wysokość odszkodowania? Czy można stosować zasady dotyczące ekwiwalentu za urlop? Czy odszkodowanie podlega opodatkowaniu i oskładkowaniu? Odszkodowanie będzie podzielone na miesięczne wypłaty, a pierwsza zostanie wypłacona na koniec marca, razem z pozostałymi składnikami.

ODPOWIEDŹ

Odszkodowanie za zaniechanie działalności konkurencyjnej wobec byłego pracodawcy jest zwolnione ze składek ZUS, ale podlega opodatkowaniu. Do obliczenia odszkodowania minimalnego, określonego w kodeksie pracy (dalej: k.p.), nie stosuje się zasad dotyczących ekwiwalentu pieniężnego za urlop. Podstawą przy ustalaniu jego wysokości jest otrzymane przez pracownika wynagrodzenie w okresie zatrudnienia, odpowiadające długości okresu obowiązywania zakazu konkurencji po zakończeniu stosunku pracy. W tym przypadku będzie to pensja za okres sześciu miesięcy, od października 2015 r. do marca 2016 r.

Umowa wzajemna

Umowa o zakazie konkurencji po ustaniu stosunku pracy to umowa odrębna, niezależna od umowy o pracę, należąca do kategorii umów wzajemnych z kodeksu cywilnego (dalej: k.c.). Kodeks pracy stanowi tylko, że pracodawca i pracownik mający dostęp do szczególnie ważnych informacji, których ujawnienie mogłoby narazić pracodawcę na szkodę, zawierają umowę o zakazie konkurencji po ustaniu stosunku pracy. Jej celem jest zabezpieczenie interesów pracodawcy, który może zobowiązać pracownika do nieprowadzenia działalności konkurencyjnej wobec jego firmy lub też do nieświadczenia pracy w ramach stosunku pracy lub na innej podstawie na rzecz podmiotu prowadzącego taką działalność. W umowie określa się zakres przedmiotowy zakazu konkurencji, a także okres jego obowiązywania oraz wysokość odszkodowania należnego pracownikowi od pracodawcy.


Pozostało jeszcze 87% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Dowiedz się więcej

Galerie

Polecane