statystyki

Godzinowa stawka minimalna wejdzie w życie z opóźnieniem

autor: Łukasz Guza14.03.2016, 07:42; Aktualizacja: 14.03.2016, 08:08
pensja, wynagrodzenie

Rząd tłumaczy, że wydłużenie terminu wejścia w życie najniższej stawki (pierwotnie miała obowiązywać od lipca) ma służyć dopracowaniu projektu ustawy w tej sprawie.źródło: ShutterStock

12-złotowa płaca minimalna dla zleceniobiorców i samozatrudnionych ma zacząć obowiązywać od września tego roku. Pracodawcy twierdzą, że jest niezgodna z zasadą swobody umów i spowoduje zwolnienia. Związki chcą, by była jeszcze wyższa.

Rząd tłumaczy, że wydłużenie terminu wejścia w życie najniższej stawki (pierwotnie miała obowiązywać od lipca) ma służyć dopracowaniu projektu ustawy w tej sprawie. O tym, że jest to pożądane, przekonują opinie partnerów społecznych i instytucji państwowych zgłoszone w ramach konsultacji zmian. W praktyce nikt nie kwestionuje samego celu nowelizacji, czyli poprawy warunków zatrudnienia na umowach cywilnoprawnych, ale jednocześnie prawie wszyscy opiniujący zgłosili uwagi do metod, jakie mają być zastosowane, aby zamierzenie to osiągnąć.

Najbardziej krytyczne stanowisko – co nie jest zaskoczeniem – przyjęli pracodawcy. Podkreślają, że objęcie umów cywilnoprawnych minimalną stawką godzinową ewidentnie naruszy zasadę swobody umów. Przyczyni się też do redukowania etatów (np. w branży ochroniarskiej), zwiększenia szarej strefy i zastępowanie zleceń umowami o dzieło. Tym samym wywoła skutki odwrotne do zamierzonych. Z kolei obowiązek ewidencjonowania czasu pracy zleceniobiorców i samozatrudnionych – zdaniem firm – będzie powodował koszty i niepotrzebną biurokrację, a w praktyce i tak będzie obchodzony. Na tego typu problemy zwracają uwagę także inne instytucje opiniujące projekt (np. Ministerstwo Rozwoju proponuje rezygnację z tego obowiązku).


Pozostało 87% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (2)

  • Pracownik Ochrony.(2016-03-24 17:25) Zgłoś naruszenie 10

    Natomiast w ochronie powinny być tylko umowy o pracę a nie zlecenia.I na zleceniu praca po 300 lub 350 godzin,to patologia.

    Odpowiedz
  • prawnik - Szczecin(2016-03-15 07:59) Zgłoś naruszenie 00

    Jasne, a najlepiej to dalej zatrudniać za pół darmo. Sugeruję poczytać jak wygląda kapitalizm w Ziemi obiecanej - wypadki przy pracy, krew, odcięta kończyna, wykorzystywane seksualnnie pracownice, praca za kromkę chleba - za mało, żeby umrzeć, ale żeby i żyć. Traktowanie ludzi jak niewolników, czy jak chłopów pańszczyźnianych. Tyle, ze niewolnictwo i praca za pól darmo skończyła się. Ma być dobra zmiana. W końcu.

    Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Dowiedz się więcej

Galerie

Polecane