Pracownik w Polsce nie może zarabiać w 2016 roku mniej niż 1850 zł - o ile jest zatrudniony na podstawie umowy o pracę. Ta sytuacja ma się jednak zmienić, rząd Beaty Szydło chce bowiem wprowadzić 12-złotową płacę minimalną także dla zleceniobiorców i samozatrudnionych, którzy są zatrudnieni na zasadach zbliżonych do pracowników. Nowe przepisy mają zacząć obowiązywać od września tego roku. Sprawdziliśmy, jak wygląda kwestia najniższego wynagrodzenia w innych krajach UE.
KLIKNIJ NA ZDJĘCIA, ABY PRZEJŚĆ DO GALERII.
1
Płaca minimalna we Francji
Po Niemczech płacę minimalną dla zagranicznych kierowców próbowała wprowadzić także Francja - zobacz, co zawiera opublikowany w sierpniu pakiet ustaw loi Macron>>
Gdyby francuskie reformy udało się wprowadzić w życie kierowcy zarobiliby w 2016 roku nie mniej niż 9,61 euro brutto za godzinę lub 1 457,52 euro brutto przy wynagrodzeniu miesięcznym. Najniższe wynagrodzenie dotyczy nadal na razie tylko pracowników w samej Francji oraz osoby, które podejmują pracę na stałe lub są oddelegowane do francuskich firm.
Gdyby francuskie reformy udało się wprowadzić w życie kierowcy zarobiliby w 2016 roku nie mniej niż 9,61 euro brutto za godzinę lub 1 457,52 euro brutto przy wynagrodzeniu miesięcznym. Najniższe wynagrodzenie dotyczy nadal na razie tylko pracowników w samej Francji oraz osoby, które podejmują pracę na stałe lub są oddelegowane do francuskich firm.">
ShutterStock
2
Płaca minimalna w Wielkiej Brytanii
W Wielkiej Brytanii z kolei płaca minimalna jest zróżnicowana w zależności od wieku pracownika. Od kwietnia 2016 roku zaczął obowiązywać nowy wskaźnik płacy minimalnej (National Living Wage), który w założeniu ma pracownikowi zapewnić minimum egzystencji.
Pracownicy w wieku od 25 lat wzwyż zarobią teraz 7,20 funtów za godzinę, a w Londynie, gdzie koszty utrzymania są wyższe niż w pozostałych regionach Zjednoczonego Królestwa - 9,40 funtów. Jednak dla młodszych obowiązują stare stawki, które wynoszą:
- dla pracowników między 18 a 20 rokiem życia - stawka 5,30 funta za godzinę,
- dla pracowników w wieku 16 i 17 lat - stawka 3,87 funta za godzinę,
- dla osób poniżej 19 roku życia odbywających praktyki zawodowe - stawka 3,30 funta za godzinę.
Co więcej, nowy wskaźnik ma co roku podwyższany, aż do 2020 roku, gdy osiągnie - zakładaną przez brytyjski rząd - wielkość 9 funtów za godzinę pracy.
ShutterStock
3
Płaca minimalna w Irlandii
W zeszłym roku na podwyżkę płacy minimalnej zdecydował się także irlandzki rząd i od stycznia 2016 najniższa krajowa płaca wynosi tam 9,15 euro za godzinę i 1 461,85 euro na miesiąc.
Jest to pierwsza podwyżka najniższego wynagrodzenia na Zielonej Wyspie od 2011 roku, a i tak mogłaby być większa - jak wyliczyła Living Wage Group (LWG) kwota "minimum egzystencjalnego" powinna wynosić 11,45 euro za godzinę.
ShutterStock
4
Płaca minimalna w Grecji
Także w Grecji, w której istnieje silna ochrona prawa pracowniczych, istnieje odgórnie ustalana płaca minimalna, chociaż - z powodu problemów finansowych kraju - w połowie 2012 rząd obniżył najniższe wynagrodzenie. Do tego czasu Grecja była bowiem jednym z nielicznych krajów europejskich, w którym minimalne wynagrodzenie przekraczało 50 proc. płacy średniej - w momencie obniżki wyniosło 877 euro.
Od 2012 roku płaca minimalna utrzymuje się jednak na stałym poziomie i wynosi 684 euro.
ShutterStock
5
Płaca minimalna w Czechach
Od stycznia 2016 roku wzrosła również płaca minimalna w Czechach - o 700 koron (ok. 110 zł) - i tym samym najniższe wynagrodzenie wynosi teraz 9,9 tys. koron(o. 1600zł).
W Czechach istnieje też oddzielna stawka minimalnej płacy dla niepełnosprawnych - od 2016 roku została podniesiona o 1,3 tys. koron (około 200 zł) i wynosi 9,3 tys. koron (około 1460 zł).
ShutterStock
6
Płaca minimalna w Szwecji
Jeszcze inne roziwąznie wprowadziła Szwecja. Brak jest tam odgórnie ustalonej płacy minimalnej, ale każdy sektor gospodarki ma odrębne ustalenia dotyczące płac. Najniższe wynagrodzenie jest więc ustalane w drodze negocjacji pomiędzy związkami zawodowymi a przedstawicielami poszczególnych branż, a porozumienia są regulowane za pomocą umów zbiorowych. Pomimo braku odgórnych uregulowań, szwedzki pracownik może liczyć na około 16 euro za godzinę.
Płaca minimalna w UE nie obowiązuje także w Danii, we Włoszech, na Cyprze, w Austrii, Finlandii i Szwecji.
Bloomberg / Matthew Lloyd
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A. Kup licencję