statystyki

Powołanie w służbie cywilnej – kiedy z oceną, kiedy bez niej

autor: Ewa Łukasik12.02.2016, 07:00
podatki dokumenty urzędnik

Osoby zatrudnione na wyższych stanowiskach w służbie cywilnej nie podlegają ocenom okresowym.źródło: ShutterStock

Osoba obejmująca wyższe stanowisko w służbie cywilnej może wystąpić z wnioskiem o sporządzenie oceny okresowej na tym, które opuszcza. To możliwe, jeśli od poprzedniej upłynęło więcej niż sześć miesięcy.

Zgodnie z nowelizacją z 30 grudnia 2015 r. ustawy o służbie cywilnej (dalej: ustawa nowelizująca), która weszła w życie 23 stycznia 2016 r., osoby zatrudnione na wyższych stanowiskach w służbie cywilnej nie podlegają ocenom okresowym. W przypadku pracownika lub urzędnika tej służby powoływanego na takie stanowisko decyzję o zakończeniu cyklu oceny na dotychczasowym stanowisku może podjąć bezpośredni przełożony. Zrobi to zarówno z własnej inicjatywy, jak i na wniosek ocenianego pracownika.

Istotna zmiana zakresu obowiązków

Stosunki pracy pracowników służby cywilnej zajmujących w dniu wejścia w życie ustawy wyższe stanowiska wygasną po upływie 30 dni od jej wejścia w życie, jeżeli przed upływem tego okresu nie zostaną im zaproponowane nowe warunki pracy lub płacy. Wynika to z art. 6 ustawy nowelizującej. Natomiast urzędnikom tej służby zajmującym w dniu wejścia w życie ustawy wyższe stanowiska można zmienić warunki zatrudnienia w trybie przewidzianym w rozdz. 5 ustawy o służbie cywilnej (co do zasady będzie to przeniesienie na inne stanowisko w tym samym urzędzie na podstawie art. 62 ustawy).

Złożenie propozycji nowych warunków pracy lub płacy lub przeniesienie urzędnika służby cywilnej na inne stanowisko w urzędzie mogą się wiązać z istotną zmianą zakresu obowiązków. W takiej sytuacji znajdzie zastosowanie art. 81 ust. 6 ustawy o służbie cywilnej. Zgodnie z nim ocena okresowa jest sporządzana w razie zmiany stanowiska pracy wiążącego się z istotną zmianą zakresu obowiązków, jeżeli od dnia sporządzenia ostatniej oceny okresowej upłynęło więcej niż sześć miesięcy, a w przypadku osób ocenianych po raz pierwszy, jeżeli okres podlegający ocenie jest dłuższy niż sześć miesięcy. Gdy zaistnieją okoliczności wskazane w tym przepisie – ocenę okresową powinien sporządzić dotychczasowy bezpośredni przełożony, nie wcześniej niż w terminie siedmiu dni przed zmianą stanowiska pracy (wiążącą się z istotną zmianą zakresu obowiązków) i nie później niż w terminie 30 dni od tej zmiany. Powinna ona dotyczyć okresu podlegającego ocenie kończącego się w momencie dokonania zmiany stanowiska pracy. [przykład 1]


Pozostało jeszcze 75% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Dowiedz się więcej

Galerie

Polecane