statystyki

Kiedy pracodawcy wolno nie zapłacić za pracę po godzinach

autor: Mariusz Stępień08.02.2016, 19:00
pracownik łamiący zasady BHP

Nie stanowi pracy w godzinach nadliczbowych czas odpracowania zwolnienia udzielonego pracownikowi, na jego pisemny wniosek, w celu załatwienia spraw osobistychźródło: ShutterStock

Rekompensatą za pracę wykonywaną po zakończeniu normalnej dniówki powinno być wynagrodzenie wraz z dodatkiem za nadgodziny. Niektórzy zadowolić się muszą jednak samym wynagrodzeniem. Inni nie dostaną nawet tego.

Czy warto pilnować, aby umowa była kompletna

Pracodawca zatrudnił pracownika na pół etatu. W umowie o pracę nie określił jednak, po ilu godzinach dodatkowej pracy podwładny będzie miał prawo do dodatku jak za godziny nadliczbowe. Czy z tego powodu może takiego dodatku nie dostać w ogóle?

TAK

W umowie o pracę strony powinny ustalić dopuszczalną liczbę godzin pracy ponad określony w niej wymiar czasu pracy pracownika zatrudnionego w niepełnym wymiarze, których przekroczenie uprawniać go będzie go do otrzymania oprócz normalnego wynagrodzenia także dodatku za godziny nadliczbowe. Przepisy nie wskazują, jakie mogą być skutki takiego zaniechania. Na ten temat wypowiedział się jednak Sąd Najwyższy. Jego zdaniem przepis art. 151 par. 5 k.p. nie stanowi samoistnej podstawy prawa pracownika do dodatku. Świadczenie to przysługuje bowiem pod warunkiem porozumienia się stron co do dopuszczalnej liczby godzin pracy ponad określony w umowie wymiar czasu pracy, przy czym obowiązkiem dokonania stosownego umownego ustalenia w tym zakresie ustawodawca obciążył (...) obie strony. Wynika stąd, że przy braku porozumienia stron w tym zakresie pracownikowi dodatek nie przysługuje (postanowienie SN z 27 marca 2012 r., sygn. akt III PK 77/11, Legalis nr 490564, uchwała SN 4 kwietnia 2014 r., sygn. akt I PK 249/13, MoPr 2014/5/226).

Podstawa prawna


Pozostało 81% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (3)

 • Inspektor Pracy(2016-02-09 08:46) Zgłoś naruszenie 70

  Nielegalne ,zakazane prawem międzynarodowym niewolnictwo ekonomiczne w Polsce istnieje od dawna!... Czy uwierzycie Państwo,że w POlsce istnieje oficjalne Niewolnictwo i to zalegalizowane prawnie ! -----tak ,tak art 151ze znaczkiem5 KP. jak widać z tego art ma się dobrze i akceptuje go nawet SN oraz TK! I co RPO na to po mojej u Niego interwencji ? ,otóż wierzy że takie numery jak Jego urzędników zapewnia MPi PS ,że te -bezpłatne dyżury domowe )-- moga się zdarzać wyjątkowo. ........ahahahahahahaaaaaa ............Taką interpretacją Ministral postawił się w roli Ustawodawcy !! --hahaha - czy to wynika z brzmienia przepisu?,,,,nie ,,, więc pracodawcy mają to co pisze MPiPS w dupiiiie i korzystają co niemiara, A co robi RPO ? -Nic -dale udaje że deszcz pada --niewolnictwo ekonomiczne KP 151 ze znczkiem 5 więc wprowadzono w POlsce tylnymi drzwiami i rozgościło się totalnie i wszechobecnej co widzimy szczególnie przy kolejnych świętach. RPO -przestań być nieudacznikiem. Ludzie potrzebują uczciwego "Trybuna" a nie lawiranta.

  Odpowiedz
 • Inspektor Pracy(2016-02-09 08:47) Zgłoś naruszenie 40

  Nielegalne ,zakazane prawem międzynarodowym niewolnictwo ekonomiczne w Polsce istnieje od dawna!... Czy uwierzycie Państwo,że w POlsce istnieje oficjalne Niewolnictwo i to zalegalizowane prawnie ! -----tak ,tak art 151ze znaczkiem5 KP. jak widać z tego art ma się dobrze i akceptuje go nawet SN oraz TK! I co RPO na to po mojej u Niego interwencji ? ,otóż wierzy że takie numery jak Jego urzędników zapewnia MPi PS ,że te -bezpłatne dyżury domowe )-- moga się zdarzać wyjątkowo. ........ahahahahahahaaaaaa ............Taką interpretacją Ministral postawił się w roli Ustawodawcy !! --hahaha - czy to wynika z brzmienia przepisu?,,,,nie ,,, więc pracodawcy mają to co pisze MPiPS w dupiiiie i korzystają co niemiara, A co robi RPO ? -Nic -dale udaje że deszcz pada --niewolnictwo ekonomiczne KP 151 ze znaczkiem 5, więc wprowadzono w POlsce tylnymi drzwiami i rozgościło się totalnie i wszechobecnej co widzimy szczególnie przy kolejnych świętach.

  Odpowiedz
 • hahahhaaa(2016-02-09 16:15) Zgłoś naruszenie 00

  Najfajniejsze jest to ,że Nasz pracodawca już wcale często za nic nie musi płacić,ani za szkodliwe ,ani za posiłki rege których nie daje ,ani opłate za prawo do wcześn emerytury ,ani wypłaty.

  Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Dowiedz się więcej

Galerie

Polecane