Ministerstwo Rodziny Pracy i Polityki Społecznej przekazało do konsultacji projekt zmian w Kodeksie pracy. Główna zmiana dotyczy art. 29 i problemu potocznie zwanego „syndromem pierwszej dniówki”. By ten problem usunąć – proponuje się dotychczasową zasadę potwierdzania pracownikowi na piśmie uzgodnionych warunków umowy o pracę: „najpóźniej w dniu rozpoczęcia pracy przez pracownika” zmienić w obowiązek potwierdzania ich „przed dopuszczeniem pracownika do pracy”.

Powyższe kwestie były przedmiotem obrad Zespołu prawa pracy Rady Dialogu Społecznego, w której skład wchodzi Związek Pracodawców Business Centre Club. Wspólnie uznano zasadność zmiany. W wyniku negocjacji, wydłużony został okres vacatio legis. Tak powstało pierwsze porozumienie partnerów społecznych, pracodawców i związkowców, zawarte na forum Rady Dialogu Społecznego. Mamy nadzieję, że to dobry omen dla rozpoczynającej się działalności Rady.

Szczegółowa opinia do przedmiotowej zmiany w Kodeksie pracy – poniżej:

Projekt Ustawy o zmianie ustawy – Kodeks pracy z 14 grudnia 2015 r. wprowadza kilka zmian w zakresie obowiązków pracodawcy dotyczących potwierdzania pracownikowi, z którym zawarta została umowa o pracę bez zachowania formy pisemnej, wzajemnych ustaleń co do stron umowy o pracę, jej rodzaju oraz warunków zatrudnienia. Zmiany te, pomimo tego, iż nie dotyczą zbyt rozległej części uregulowań kodeksu pracy, to jednak mogą znacząco poprawić bezpieczeństwo pracowników zarówno na rynku pracy, jak i w ramach samego stosunku pracy.

I. Zmiana art. 29 § 2 k. p.

Obecna regulacja wymaga, aby potwierdzenie pracownikowi na piśmie wszystkich wymaganych ustaleń dotyczących warunków pracy nastąpiło „najpóźniej w dniu rozpoczęcia pracy przez pracownika”. Projektowana nowelizacja wprowadza natomiast inny termin dokonania tych czynności przez pracodawcę, a mianowicie wymaga, aby nastąpiły „przed dopuszczeniem pracownika do pracy”. Zmiana ta doprowadzi do tego, że pracownik już od rozpoczęcia pierwszego dnia pracy będzie musiał posiadać pisemne potwierdzenie ustaleń dokonanych w oparciu o art. 29 k. p. Obecna regulacja prowadzić mogła do prób obejścia prawa i przedłużania zatrudniania pracowników „na próbę” bez formalnego potwierdzenia ich warunków zatrudnienia. Proponowana w przedłożonym projekcie zmiana jest zasadna, gdyż doprowadzi do zabezpieczenia sytuacji pracowników i pozwoli uniknąć tzw. syndromu pierwszej dniówki.

Jednocześnie konsekwencją zmiany art. 29 § 2 k. p. jest propozycja zmiany art. 281 pkt 2 k. p., którą należy zaaprobować. W przedłożonym projekcie nastąpiło bowiem doprecyzowanie, że karze grzywny polegać będzie niepotwierdzenie na piśmie zawartej z pracownikiem umowy o pracę przed dopuszczeniem go do pracy.

II. Zmiana art. 1043 § 2 k. p. i art. 200 1 § 5 k. p.

Poza zmianami dokonanymi w art. 29 § 2 k. p. projekt z dnia 14 grudnia 2015 roku dokonuje także modyfikacji kilku innych artykułów powiązanych jednak z obowiązkiem potwierdzenia umowy o pracę i warunków zatrudnienia oraz samym nawiązaniem stosunku pracy. Proponowane zmiany prowadzą do ujednolicenia terminologii obowiązującej w k. p.
Obecne regulacje odnoszące się do obowiązków pracodawcy np. skierowania pracownika na badania lekarskie (art. 229 § 1 pkt 1 k. p.) oraz zapewnienia szkolenia z zakresu bhp (art. 2373 § 2 k. p.) wskazują, iż ma to nastąpić przed dopuszczeniem pracownika do pracy. W stosunku natomiast do innych obowiązków pracodawcy tj. zobowiązaniem pracodawcy do zapoznania pracownika z regulaminem pracy (art. 1043 § 2 k. p.) oraz młodocianego z wykazem prac lekkich (art. 2001 §5 k. p. ) wskazują, że ma to nastąpić przed rozpoczęciem przez pracownika pracy.

W przedłożonym projekcie wprowadzono ujednolicenie terminologii i wskazano, że wszystkie powyższe obowiązki pracodawca powinien wypełnić „przed dopuszczeniem pracownika do pracy”. Zmianę tę, z uwagi na jej porządkujący charakter, należy zaaprobować.

III. Okres vacatio legis

Z uwagi na konieczność przygotowania się przez pracodawców do proponowanych zmian, jak również zasadność przeprowadzenia w tym zakresie kampanii informacyjnej, w ramach posiedzenia Zespołu Rady Dialogu Społecznego ds. prawa pracy, 19 stycznia 2016 r., strona pracodawców i pracowników uzgodniła wspólne stanowisko, na podstawie którego rekomenduje wydłużenie okresu vacatio legis do 6 tygodni.

Źródło: BCC