Mariusz Błaszczak zapowiada przywrócenie zlikwidowanych w ostatnich latach posterunków policji i usprawnienie urzędów samorządowych. Szef MSWiA wziął udział w uroczystości otwarcia Wydziału Obsługi Mieszkańców w siedzibie Starostwa Powiatowego w Pruszkowie.

Mariusz Błaszczak zaznaczył, że zgodnie z zapowiedziami wyborczymi chce przybliżyć administrację państwową do obywateli, nawet tych, którzy mieszkają w małych miejscowościach. "Polska lokalna powinna być wzmacniana a nie likwidowana" - powiedział szef resortu spraw wewnętrznych i administracji. Podkreślił, że chodzi o odejście od polityki ostatnich ośmiu lat, kiedy jak powiedział, zamykano połączenia kolejowe, urzędy pocztowe czy posterunki policji. "To była błędna polityka. Będziemy robili wszystko, żeby odtworzyć te posterunki" - dodał minister.

Nowy wojewoda mazowiecki Zdzisław Sipiera zajmował wcześniej stanowisko starosty pruszkowskiego i rozpoczynał prace nad nowym Wydziałem Obsługi Mieszkańców.

Teraz deklaruje, że podobne rozwiązania będą wdrażane na całym Mazowszu. "Również maksymalnie zbliżać urzędy do mieszkańców, żeby czuli się, że urzędy są w ich sprawie i załatwiają ich sprawy. To jest nie tylko kwestia słów, ale i czynów" - powiedział wojewoda w Pruszkowie.

Nowy Wydział Obsługi Mieszkańców pozwala załatwić klientowi wszystkie urzędowe sprawy w jednym miejscu. Mieszkańcy są obsługiwani przez komputerowy system kolejkowy, mogą czekać w komfortowych warunkach wyposażonych także w kącik zabaw dla dzieci i pokój dla matki z małym dzieckiem.