W demokratycznym świecie wpływ partii na urzędników jest ustalony

autor: AR23.12.2015, 07:45; Aktualizacja: 23.12.2015, 08:57
Urzędnik, szpieg

Punkt widzenia urzędników jest odmienny – świat według nich składa się z praktycznych realiów, w ramach których musi funkcjonować rząd.źródło: ShutterStock

Proces rządzenia jest interakcją między politykami a urzędnikami. Pierwsi objęli urząd w wyniku procedur demokratycznych i są przede wszystkim zobowiązani do reprezentowania poglądów elektoratu. Rola rządzących polega na wyrażaniu odpowiednio przez siebie zinterpretowanej woli i potrzeb społeczeństwa, poza tym są rozliczani z tego, jak wywiązują się z zadań będących w ich kompetencjach.

Punkt widzenia urzędników jest odmienny – świat według nich składa się z praktycznych realiów, w ramach których musi funkcjonować rząd. Demokratyczne rządzenie nie wymaga, aby względy polityczne wpływały na każde posunięcie administracji. Upolitycznione nastawienie do administracji może być korzystne dla partii będącej aktualnie u władzy, ale w wielu wypadkach jest szkodliwe dla interesu publicznego.

Idea służby cywilnej jako ciała politycznie neutralnego, poświęcającego się wykonywaniu decyzji, których samo nie podejmuje, to idea służby, w której następuje oddzielenie decyzji strategicznych od wykonawczych. Uniezależnienie służby cywilnej od polityki ma miejsce wówczas, gdy stanowiska polityczne są jednoznacznie wskazane, publicznie znane i zdecydowanie oddzielone od stanowisk urzędniczych, czyli takich, które obsadzone są wyłącznie w drodze konkursów. Rozwiązaniem technicznym, służącym uniezależnieniu służby cywilnej od polityków, jest mianowanie urzędnika i stabilizacja jego stosunku służbowego, a także prawne zagwarantowanie przebiegu kariery zawodowej.

Neutralność polityczna, podobnie jak profesjonalizm zawodowy, stała się fundamentem służby cywilnej we wszystkich krajach Unii Europejskiej. Poza Europą idea służby cywilnej równolegle rozwijała się w Stanach Zjednoczonych Ameryki, ponieważ i tam krytykowano traktowanie administracji jako systemu łupów, a więc obsadzanie w niej stanowisk przez zwycięskich polityków.

USA: ważna jest wiedza i kompetencje


Pozostało jeszcze 73% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Dowiedz się więcej

Galerie

Polecane