statystyki

Pracownik-weteran z uprawnieniami: Dłuższy urlop i pierwszeństwo w zatrudnieniu w ministerstwach

autor: Janusz Żołyński11.08.2016, 08:37; Aktualizacja: 11.08.2016, 09:20
rekrutacja, praca, pracownik

Weterani mają określone uprawnienia w sferze szeroko rozumianego prawa pracy.źródło: ShutterStock

Osoby biorące udział w działaniach poza granicami państwa mogą zyskać prawo pierwszeństwa w zatrudnieniu w niektórych ministerstwach. Przysługuje im także wyższy wymiar urlopu.

Przepisy wielu aktów prawnych (a także porozumień zawieranych pomiędzy pracodawcą i związkami zawodowymi) przyznają pracownikom większe uprawnienia, niż te wynikające z kodeksu pracy. Jednym z nich jest ustawa o weteranach działań poza granicami państwa (dalej: ustawa o weteranach), która weszła w życie 30 marca 2012 r.

Ważne definicje

Na mocy tego aktu do polskiego porządku prawnego zostały wprowadzone określenia „weteran” i „weteran poszkodowany” (w działaniach poza granicami państwa). Wbrew powszechnemu przekonaniu nie są to jednak osoby, które brały udział wyłącznie w działaniach wojennych. Zgodnie bowiem z art. 2 tej ustawy weteranem jest osoba, która brała udział, na podstawie skierowania, w działaniach poza granicami państwa w ramach:

  • misji pokojowej lub stabilizacyjnej, kontyngentu policyjnego, kontyngentu Straży Granicznej, zadań ochrony Biura Ochrony Rządu lub zapewnienia bezpieczeństwa państwa, nieprzerwanie przez okres, na jaki została skierowana, nie krócej jednak niż 60 dni;
  • grupy ratowniczej Państwowej Straży Pożarnej, łącznie przez okres nie krótszy niż 60 dni.

Z kolei weteranem poszkodowanym jest osoba, która na podstawie skierowania brała udział w działaniach poza granicami państwa i doznała uszczerbku na zdrowiu wskutek wypadku pozostającego w związku z tymi działaniami lub choroby nabytej podczas wykonywania zadań lub obowiązków służbowych, z którego to tytułu przyznano jej świadczenia odszkodowawcze (art. 3 ustawy o weteranach).

Wyjątkowe prawa


Pozostało 64% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Dowiedz się więcej

Galerie

Polecane