statystyki

Będą zmiany w przyznawaniu wyższych stopni urzędnikom mianowanym?

autor: Artur Radwan10.11.2015, 08:01; Aktualizacja: 10.11.2015, 08:53
urzędnik

Nie może być tak, że urzędnik mianowany zarabia nawet kilka tysięcy więcej od pracownika, który wykonuje te same zadania.źródło: ShutterStock

Dyrektorzy generalni postulują, aby przyznawanie wyższych stopni urzędnikom mianowanym, którzy dwa razy z rzędu otrzymają najwyższą ocenę pracy od przełożonych, nie odbywało się automatycznie.

Nie kończy się dyskusja nt. raportu OSR – ex post (oceniono w nim pięć lat funkcjonowania pragmatyki urzędniczej) udostępnionego przez szefową służby cywilnej. Claudia Torres-Bartyzel podobnie jak dyrektorzy generalni także twierdzi, że zasady przyznawania kolejnego stopnia urzędnikowi mianowanemu (łącznie jest ich dziewięć) powinny się zmienić. Przy czym opowiada się ona za zaostrzeniem kryteriów, gdyż jej zdaniem całkowita rezygnacja z obligatoryjnego trybu awansu może być czynnikiem demotywującym. Niezależni eksperci zastanawiają się, czy w ogóle nie należy zlikwidować mianowań.

– Nie może być tak, że urzędnik mianowany zarabia nawet kilka tysięcy więcej od pracownika, który wykonuje te same zadania. Dodatek przy dziewiątym stopniu może obecnie wynieść aż 4 tys. zł. A to dzieli korpus – stwierdza prof. Jacek Czaputowicz, były dyrektor Krajowej Szkoły Administracji Publicznej. Jego zdaniem każdy pracownik służby cywilnej – także niemianowany – po otrzymaniu wysokiej oceny swojej pracy powinien mieć gwarantowaną podwyżkę. Przy czym nie powinny być one zbyt wysokie.


Pozostało jeszcze 45% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (9)

  • małogramotnyj.(2015-11-10 08:42) Zgłoś naruszenie 10

    A ja proponuje aby po opublikowaniu 2 artykułów niejakiego redaktora ( każdy wie o kogo chodzi) automatycznie publikwoac artykuły innego redaktora. Dla równowagi.

    Odpowiedz
  • x(2015-11-13 08:05) Zgłoś naruszenie 10

    Widziałam ogłoszenie do pracy w urzędzie - wykształcenie wyższe, języki obce obligatoryjne, pensja 1800- 2100 brutto. Humor i satyra.

    Odpowiedz
  • ola(2016-01-22 11:42) Zgłoś naruszenie 10

    Tylko, że kolejny stopień dla urzędnika mianowanego sc to co najmniej 4 lata oczekiwania, a podwyżka wiążąca się z tym to ok. 300 zł brutto. Więc jeśli ktoś twierdzi, że 75 zł podwyżki rocznie to kokosy, to gratuluję. Biorąc dodatkowo pod uwagę fakt, że od 8 lat nie było nawet podwyżek inflacyjnych.... Jeżeli ktoś pisze o dysproporcjach, to nic prostszego, tyko stanąć do egzaminu i go zdać... Nabór jest co roku i z tego co wiem jest otwarty....

    Odpowiedz
  • Polskie tzw. urzędy(2015-11-10 21:56) Zgłoś naruszenie 10

    Gdzie w 100% na miejsce emerytowanego urzednika... zatrudnia się osobe za minimum krajowe...

    A zaoszczedzona kasa do podziału miedzy Dyr Generalną i jej Kolesistwo...

    Odpowiedz
  • veto(2015-11-10 17:39) Zgłoś naruszenie 00

    Czy te zmiany dot. nadawania kolejnych stopni dot. będą również szefa S.C., który ma teraz obligatoryjnie przyznawany kolejny stopień co 2 lata?

    Odpowiedz
  • skarbona(2015-11-10 14:48) Zgłoś naruszenie 00

    Pewnie, że nie wysokie. tak ze 100zł. Brutto oczywiście.
    Tyle dla szaraka, bo dla szefów po 10.000zł (słownie dziesięć tys.). Dlaczego? Bo im się należy! (ewentualnie cytując mistrz elegancji "Tak ma być i ..."
    My USC na dole to jesteśmy solą w oku takich, którym się nie chce przystąpić do egzaminu lub nie mają szans na jego zdanie :-).
    Były dyr. KSAPu pewnie jak nie był byłym to miał inne zdanie.
    Czyżby szykował się na miejsce po szefowej?

    Odpowiedz
  • ołdyzs(2015-11-10 21:41) Zgłoś naruszenie 00

    Czyli 99% usc już do końca swojej kariery zawodowej zostanie z tym stopniem, który ma :(

    Odpowiedz
  • Poprawiacz(2015-11-16 23:46) Zgłoś naruszenie 00

    W pracy do niczego, kilku zdań nie potrafi poprawnie napisać, ale certyfikat z języka rosyjskiego po skróconym kursie przedstawi i egzamin wymeczy i urzędnik służby cywilnej gotowy. Forsę można kosić. Wiadomości po prywatnym marketingu lub tym podobnym żadne. Niech sie bezpośredni przełożony z nim meczy. Dyrektor zasugeruje żeby b.dobrze ocenić. Tak jest na prowincji.

    Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz