statystyki

Kto i kiedy może liczyć na podwyżki wynagrodzeń od 2016 roku

autor: Artur Radwan23.11.2015, 17:00
Czy urzędnik może skutecznie żądać więcej?

Czy urzędnik może skutecznie żądać więcej?źródło: ShutterStock

W przyszłym roku wzrostu uposażeń mogą się spodziewać służby mundurowe i rządowi urzędnicy. Nie jest wykluczone, że na taki gest wobec swoich pracowników zdobędą się niektórzy samorządowcy, w tym wójtowie i prezydenci miast. Zawsze jednak urzędnicy mogą otrzymać indywidualne podwyżki lub bonusy. Na wyższe pensje nie mają co liczyć nauczyciele.

Czy poprawi się najmniej zarabiającym

Pracuję w nadzorze budowlanym na stanowisku urzędniczym. W tym roku moja pensja wyniosła 1750 zł brutto. Bardzo mnie to bulwersuje, bo zarabiam na poziomie płacy minimalnej. Czy w przyszłym roku będę mógł liczyć na podwyżkę?

TAK

Od stycznia 2016 r. płaca minimalna ma wzrosnąć o 100 zł do kwoty 1850 zł. To oznacza, że urzędnicy, którzy zarabiali poniżej tej wysokości, z mocy prawa otrzymają wyższe uposażenia. Dotyczy to też pracowników obsługi urzędów, w tym kierowców i sprzątaczek. Dodatkowo zgodnie z zaleceniem resortu finansów i szefa służby cywilnej od przyszłego roku urzędnicy, którzy zarabiają poniżej 2,5 tys. zł, mogą liczyć na podwyżki, które spowodują wyrównanie ich pensji do tej kwoty. Ostateczne jednak decyzje będą podejmowali dyrektorzy generalni z porozumieniu z szefami urzędów.

Podstawa prawna

Par. 1 rozporządzenia Rady Ministrów z 11 września 2015 r. w sprawie wysokości minimalnego wynagrodzenia za pracę w 2016 r. (Dz.U. poz. 1385).

Czy najniżsi stopniem otrzymają najwięcej

Jestem żołnierzem zawodowym w stopniu starszego szeregowego. Słyszałem, że od przyszłego roku mundurowi otrzymają podwyżki. Chciałem się dowiedzieć, czy w korpusie szeregowych będą one najwyższe?

NIE

Od stycznia 2016 r. średnie uposażenie żołnierza wyniesie prawie 4,5 tys. zł. Dla mundurowych zwiększono przeciętne uposażenie o 198 zł. W 2016 r. MON na podwyżki ma przeznaczyć 340 mln zł, w tym 215 mln zł dla żołnierzy zawodowych i funkcjonariuszy wywiadu i kontrwywiadu wojskowego oraz 125 mln zł dla pracowników cywilnych. Jeśli chodzi o konkretne stawki uposażenia zasadniczego od szeregowego zawodowego do starszego chorążego, to zwiększą się one od 100 zł do 200 zł. A od stopnia starszego chorążego do generała – o 210 zł. Starszy szeregowy będzie od przyszłego roku otrzymywał 2660 zł uposażenia zasadniczego. Do tego należy uwzględnić dodatek, który został przyznany w lipcu 2012 r. wszystkim żołnierzom i wynosi on 300 zł. Przy okazji wzrostu najniższego uposażenia żołnierza szeregowego z 2,5 tys. do 2,6 tys. wzrastają też inne dodatki dla pozostałych mundurowych, które są liczone od tej kwoty. Gratyfikacja urlopowa stanowiąca 35 proc. najniższego uposażenia żołnierza wzrośnie o 30 zł, a ryczałt z tytułu przeniesienia – w wysokości 50 proc. tego uposażenia – będzie wyższy o 50 zł. Wyższa będzie również m.in. kwota na przekwalifikowanie się żołnierza odchodzącego z armii w zależności od liczby wysłużonych lat.

Podstawa prawna


Pozostało jeszcze 68% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (2)

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Dowiedz się więcej

Galerie

Polecane