Nie każdy bezrobotny otrzyma zasiłek

autor: Jan Ludwikowski26.10.2015, 17:30
pieniądze

Zasiłek jest przyznawany albo na 180, albo na 365 dni.źródło: ShutterStock

Zwolnienie z pracy wiąże się z utratą źródła dochodów. Ich brak może zostać częściowo zrekompensowany przez zasiłek dla bezrobotnych, jednak aby uzyskać pomoc, trzeba spełnić ściśle określone warunki.

Czy pracujący na umowę-zlecenie otrzyma zasiłek

Byłam zatrudniona na zleceniu przez dwa lata – mówi pani Alina. – Teraz od kilku tygodni pozostaję bez pracy. Czy zatrudnieni na takich kontraktach mogą liczyć na zasiłek dla bezrobotnych – zastanawia się czytelniczka.

TAK

Otrzymanie zasiłku uzależnione jest od spełnienia łącznie kilku warunków. Przede wszystkim trzeba zarejestrować się w powiatowym urzędzie pracy. Świadczenie należy się, jeśli nie jest dostępna żadna odpowiednia dla bezrobotnego propozycja pracy, przygotowania zawodowego, stażu lub robót publicznych. Ponadto trzeba wykazać zatrudnienie przez 365 dni w okresie 18 miesięcy poprzedzających zarejestrowanie. Do uzyskania zasiłku uprawnia nie tylko umowa o pracę. Na pomoc ze strony urzędu mogą liczyć między innymi prowadzący pozarolniczą działalność gospodarczą, pracujący w rolniczej spółdzielni produkcyjnej i – co ważne – zatrudnieni na umowę-zlecenie. Jeśli podstawa wymiaru składek na ubezpieczenie społeczne pani Aliny nie była niższa niż minimalne wynagrodzenie, to czytelniczka otrzyma zasiłek.

Podstawa prawna

Art. 71 ust. 1 pkt 2c ustawy z 20 kwietnia 2004 r. o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy (Dz.U. z 2015 r. poz. 149).


Pozostało 84% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Dowiedz się więcej

Galerie

Polecane