statystyki

Zasiłek dla bezrobotnych: Nie wystarczy opłacanie składek, by otrzymać świadczenie

autor: Piotr Pieńkosz14.08.2015, 09:22; Aktualizacja: 14.08.2015, 09:28
starosta nie przyzna zasiłku, jeżeli po zarejestrowaniu bezrobotnego urząd znajdzie dla niego miejsce pracy albo chociażby staż, roboty publiczne, a nawet szkolenie.

starosta nie przyzna zasiłku, jeżeli po zarejestrowaniu bezrobotnego urząd znajdzie dla niego miejsce pracy albo chociażby staż, roboty publiczne, a nawet szkolenie.źródło: ShutterStock

Za sobą mam pierwszą pracę na etacie. Była to umowa na zastępstwo, która skończyła się po upływie sześciu miesięcy. I mimo że w tym czasie były za mnie opłacane wszystkie składki pracownicze, to urząd pracy odmówił mi przyznania zasiłku dla bezrobotnych. Poinformowano mnie, że za krótko byłem zatrudniony na umowie związanej z opłacaniem składek. Czy takie uzasadnienie jest właściwe? Proszę o pilną odpowiedź, bo zastanawiam się, czy złożyć odwołanie od decyzji – pisze pani Justyna.

Zasiłek z urzędu pracy mogą otrzymać osoby, które spełnią kilka warunków. Po pierwsze muszą być zarejestrowane w pośredniaku jako bezrobotne, a więc nieposiadające zatrudnienia, ale gotowe i zdolne je podjąć. Warto pamiętać, że ten status można stracić pracując dorywczo i osiągając miesięczny przychód przekraczający wysokość połowy minimalnego wynagrodzenia za pracę – obecnie 875 zł.

Po drugie organ, a więc starosta nie przyzna zasiłku, jeżeli po zarejestrowaniu bezrobotnego urząd znajdzie dla niego miejsce pracy albo chociażby staż, roboty publiczne, a nawet szkolenie.

Po trzecie, aby otrzymać wsparcie, trzeba legitymować się przepracowanymi łącznie 365 dniami na przestrzeni 18 miesięcy przypadających przed dniem rejestracji w urzędzie pracy. Innymi słowy, w ciągu 1,5 roku przed uzyskaniem statusu bezrobotnego osoba zainteresowana zasiłkiem powinna była pracować i co za tym idzie odprowadzać za pośrednictwem pracodawcy składki na Fundusz Pracy przez co najmniej rok. Jeśli więc pani Justyna przepracowała jedynie sześć miesięcy, to zasiłek się nie należy, a decyzja urzędników była prawidłowa i nie ma sensu się od niej odwoływać. To oznacza, że z zasiłku wykluczone są m.in. osoby młode, które dopiero weszły na rynek pracy i stosunkowo szybko straciły zatrudnienie.


Pozostało jeszcze 34% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (4)

 • wigs(2015-08-14 12:14) Zgłoś naruszenie 00

  W tym kraju pozostaną pewnie tylko ochroniarze, magazynierzy, ekspedientki, śmieciarze i urzędnicy. A bal na Titanicu trwa w najlepsze.

  Odpowiedz
 • sat(2015-08-15 20:32) Zgłoś naruszenie 00

  Czyli co, państwo przeżarło już jej 6-cio miesięczną składkę??.

  Odpowiedz
 • oli53gdynia(2015-08-14 20:26) Zgłoś naruszenie 00

  Jestem polakiem,ale tak kretyńskiego kraju nigdzie nie słyszałem i widziałem.Jak tak dalej będą się toczyć w naszym panstwie sprawy to tu zostaną rżeczywiście sami renciści emeryci i uczniowie.

  Odpowiedz
 • po 20 latach pracy 170 euro zasilku hahaha(2016-05-18 23:57) Zgłoś naruszenie 00

  wysokość zasilku dla bezrobotnego to najwiekszy skandal w tym kraju!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! Ludzie, ktorzy przez 20 lata pracowali na etacie i przez 20 lat odprowadzali pelne skladki na rozne ubezpieczenia ( takze oplaty na wypadek bezrobocia), jak pracodawca wywali ich na zbity pysk z roboty, to panstwo polskie przez pol roku wyplaca im zasilek w wysokosci.... 170 euro? 800 zł!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! Co na to Komisja Europejska, co na to Angela Merkel i ten jej frajer szulc, co na to Parlament Europejski, co na to Petruswetru i KijowskiKodowski walczacy o demokracje dla postkomuchow.... 500+ DLA BACHOROW JEST OK, ALE DLA ROBOLA CO 20 LAT TYRAL I ODDAWAL 80% SWOICH ZAROBKOW PANSTWU JEST ZASILEK W WYSOKOSCI 800 ZŁ??? ????? Za to powinien wysiec nie tylko tusk, ale takze szydlo! Dlatego zaden imigrant-uchodzca nie postawi nogi na polskiej ziemi.

  Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Dowiedz się więcej

Galerie

Polecane