statystyki

Zasiłek dla bezrobotnych: Nie wystarczy opłacanie składek, by otrzymać świadczenie

autor: Piotr Pieńkosz14.08.2015, 09:22; Aktualizacja: 14.08.2015, 09:28
starosta nie przyzna zasiłku, jeżeli po zarejestrowaniu bezrobotnego urząd znajdzie dla niego miejsce pracy albo chociażby staż, roboty publiczne, a nawet szkolenie.

starosta nie przyzna zasiłku, jeżeli po zarejestrowaniu bezrobotnego urząd znajdzie dla niego miejsce pracy albo chociażby staż, roboty publiczne, a nawet szkolenie.źródło: ShutterStock

Za sobą mam pierwszą pracę na etacie. Była to umowa na zastępstwo, która skończyła się po upływie sześciu miesięcy. I mimo że w tym czasie były za mnie opłacane wszystkie składki pracownicze, to urząd pracy odmówił mi przyznania zasiłku dla bezrobotnych. Poinformowano mnie, że za krótko byłem zatrudniony na umowie związanej z opłacaniem składek. Czy takie uzasadnienie jest właściwe? Proszę o pilną odpowiedź, bo zastanawiam się, czy złożyć odwołanie od decyzji – pisze pani Justyna.

Zasiłek z urzędu pracy mogą otrzymać osoby, które spełnią kilka warunków. Po pierwsze muszą być zarejestrowane w pośredniaku jako bezrobotne, a więc nieposiadające zatrudnienia, ale gotowe i zdolne je podjąć. Warto pamiętać, że ten status można stracić pracując dorywczo i osiągając miesięczny przychód przekraczający wysokość połowy minimalnego wynagrodzenia za pracę – obecnie 875 zł.

Po drugie organ, a więc starosta nie przyzna zasiłku, jeżeli po zarejestrowaniu bezrobotnego urząd znajdzie dla niego miejsce pracy albo chociażby staż, roboty publiczne, a nawet szkolenie.

Po trzecie, aby otrzymać wsparcie, trzeba legitymować się przepracowanymi łącznie 365 dniami na przestrzeni 18 miesięcy przypadających przed dniem rejestracji w urzędzie pracy. Innymi słowy, w ciągu 1,5 roku przed uzyskaniem statusu bezrobotnego osoba zainteresowana zasiłkiem powinna była pracować i co za tym idzie odprowadzać za pośrednictwem pracodawcy składki na Fundusz Pracy przez co najmniej rok. Jeśli więc pani Justyna przepracowała jedynie sześć miesięcy, to zasiłek się nie należy, a decyzja urzędników była prawidłowa i nie ma sensu się od niej odwoływać. To oznacza, że z zasiłku wykluczone są m.in. osoby młode, które dopiero weszły na rynek pracy i stosunkowo szybko straciły zatrudnienie.


Pozostało 34% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (4)

 • wigs(2015-08-14 12:14) Zgłoś naruszenie 00

  W tym kraju pozostaną pewnie tylko ochroniarze, magazynierzy, ekspedientki, śmieciarze i urzędnicy. A bal na Titanicu trwa w najlepsze.

  Odpowiedz
 • sat(2015-08-15 20:32) Zgłoś naruszenie 00

  Czyli co, państwo przeżarło już jej 6-cio miesięczną składkę??.

  Odpowiedz
 • oli53gdynia(2015-08-14 20:26) Zgłoś naruszenie 00

  Jestem polakiem,ale tak kretyńskiego kraju nigdzie nie słyszałem i widziałem.Jak tak dalej będą się toczyć w naszym panstwie sprawy to tu zostaną rżeczywiście sami renciści emeryci i uczniowie.

  Odpowiedz
 • po 20 latach pracy 170 euro zasilku hahaha(2016-05-18 23:57) Zgłoś naruszenie 00

  wysokość zasilku dla bezrobotnego to najwiekszy skandal w tym kraju!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! Ludzie, ktorzy przez 20 lata pracowali na etacie i przez 20 lat odprowadzali pelne skladki na rozne ubezpieczenia ( takze oplaty na wypadek bezrobocia), jak pracodawca wywali ich na zbity pysk z roboty, to panstwo polskie przez pol roku wyplaca im zasilek w wysokosci.... 170 euro? 800 zł!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! Co na to Komisja Europejska, co na to Angela Merkel i ten jej frajer szulc, co na to Parlament Europejski, co na to Petruswetru i KijowskiKodowski walczacy o demokracje dla postkomuchow.... 500+ DLA BACHOROW JEST OK, ALE DLA ROBOLA CO 20 LAT TYRAL I ODDAWAL 80% SWOICH ZAROBKOW PANSTWU JEST ZASILEK W WYSOKOSCI 800 ZŁ??? ????? Za to powinien wysiec nie tylko tusk, ale takze szydlo! Dlatego zaden imigrant-uchodzca nie postawi nogi na polskiej ziemi.

  Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Dowiedz się więcej

Galerie

Polecane