statystyki

Zwolnienie dyscyplinarne: Kiedy należy się dodatkowa rekompensata

autor: Artur Radwan29.10.2015, 18:00
Sąd podkreślił, że dodatkowe odszkodowanie jest możliwe tylko pod warunkiem, że pracodawca działał ewidentnie bezprawnie i z zawinionym zamiarem pozbawienia zatrudnienia o cechach wilczego biletu.

Sąd podkreślił, że dodatkowe odszkodowanie jest możliwe tylko pod warunkiem, że pracodawca działał ewidentnie bezprawnie i z zawinionym zamiarem pozbawienia zatrudnienia o cechach wilczego biletu.źródło: ShutterStock

Dodatkowe zadośćuczynienie przy niezgodnym z prawem zwolnieniu dyscyplinarnym jest możliwe tylko w określonych sytuacjach. Na przykład jeśli pismo uzasadniające taką decyzję prowadziło do celowego wyrządzenia zwalnianemu szkody materialnej lub krzywdy niemajątkowej. Tak orzekł Sąd Najwyższy.

1 marca 2011 r. prezes i członek zarządu spółki zostali zwolnieni dyscyplinarnie z powodu ciężkiego naruszenia podstawowych obowiązków skutkujących m.in. narażeniem pracodawcy na szkodę w związku z zawieraniem niekorzystnych umów. Zwolnieni odwołali się do sądu I instancji. Ten orzekł, że pracodawca niesłusznie zdecydował się na zwolnienie dyscyplinarne. Stwierdził, że rozwiązanie umów o pracę doprowadziło do naruszenia dóbr osobistych w postaci dobrego imienia, czci i renomy dobrego menedżera. Sąd zaznaczył też, że zwolnieni działali w granicach dopuszczalnego ryzyka prowadzenia działalności gospodarczej i nie można im nadać waloru nieracjonalności oraz niegospodarności, co w konsekwencji uzasadniało zasądzenie na rzecz byłych pracowników nie tylko odszkodowań za szkodę majątkową będącą wynikiem tych naruszeń, ale także zadośćuczynień. Każdy z nich otrzymał po 90 tys. zł odszkodowania.


Pozostało jeszcze 68% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (1)

  • Vox61(2015-10-30 00:15) Zgłoś naruszenie 00

    Prezes może się pomylić - pracownik nigdy.Podobno jesteśmy równi wobec prawa .A ja jako były szeregowy pracownik zwolniony dyscyplinarnie i od siedmiu lat bezrobotny nie mogę doczekać się odpowiedzi na pytanie : kiedy ulegnie zatarciu moja kara skoro nie mam szansy wykazać się rokiem nienagannej pracy ?

    Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Dowiedz się więcej

Galerie

Polecane