statystyki

Nie każdy bezrobotny otrzyma zasiłek

autor: Jan Ludwikowski26.10.2015, 17:30
pieniądze

Zasiłek jest przyznawany albo na 180, albo na 365 dni.źródło: ShutterStock

Zwolnienie z pracy wiąże się z utratą źródła dochodów. Ich brak może zostać częściowo zrekompensowany przez zasiłek dla bezrobotnych, jednak aby uzyskać pomoc, trzeba spełnić ściśle określone warunki.

Czy pracujący na umowę-zlecenie otrzyma zasiłek

Byłam zatrudniona na zleceniu przez dwa lata – mówi pani Alina. – Teraz od kilku tygodni pozostaję bez pracy. Czy zatrudnieni na takich kontraktach mogą liczyć na zasiłek dla bezrobotnych – zastanawia się czytelniczka.

TAK

Otrzymanie zasiłku uzależnione jest od spełnienia łącznie kilku warunków. Przede wszystkim trzeba zarejestrować się w powiatowym urzędzie pracy. Świadczenie należy się, jeśli nie jest dostępna żadna odpowiednia dla bezrobotnego propozycja pracy, przygotowania zawodowego, stażu lub robót publicznych. Ponadto trzeba wykazać zatrudnienie przez 365 dni w okresie 18 miesięcy poprzedzających zarejestrowanie. Do uzyskania zasiłku uprawnia nie tylko umowa o pracę. Na pomoc ze strony urzędu mogą liczyć między innymi prowadzący pozarolniczą działalność gospodarczą, pracujący w rolniczej spółdzielni produkcyjnej i – co ważne – zatrudnieni na umowę-zlecenie. Jeśli podstawa wymiaru składek na ubezpieczenie społeczne pani Aliny nie była niższa niż minimalne wynagrodzenie, to czytelniczka otrzyma zasiłek.

Podstawa prawna

Art. 71 ust. 1 pkt 2c ustawy z 20 kwietnia 2004 r. o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy (Dz.U. z 2015 r. poz. 149).


Pozostało jeszcze 84% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Dowiedz się więcej

Galerie

Polecane