statystyki

Pensje zagwarantowane. Przedsiębiorcy chcą ulgi

autor: Łukasz Guza14.10.2015, 07:23; Aktualizacja: 14.10.2015, 08:04
podatki

Zatrudnieni nie muszą się martwić, że pozostaną bez pensji w razie bankructwa ich pracodawcy.źródło: ShutterStock

Przyszłoroczne wypłaty dla pracowników firm zagrożonych upadłością są zabezpieczone. Pytanie, czy jest sens zamrażania takich funduszy.

Zatrudnieni nie muszą się martwić, że pozostaną bez pensji w razie bankructwa ich pracodawcy. Fundusz Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych uzyska w przyszłym roku przychody w wysokości 437,6 mln zł. Na realizację głównego celu, czyli wypłat wynagrodzenia i innych świadczeń dla osób zatrudnionych w firmach ogłaszających niewypłacalność, przeznaczonych będzie 255 mln zł. Oznacza to, że stan finansowy FGŚP, który już teraz jest bardzo dobry, w przyszłym roku jeszcze się poprawi. Na koniec 2016 r. wyniesie on 3,42 mld zł (5,67 mld zł z należnościami) wobec 3,3 mld zł na koniec tego roku (5,54 mld zł z należnościami). I to nawet przy uwzględnieniu, że należności funduszu na kwotę 150 mln zł zostaną umorzone (dłużnikami są najczęściej firmy, za które fundusz wypłaca wynagrodzenia).


Pozostało jeszcze 79% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Dowiedz się więcej

Galerie

Polecane