statystyki

Pensje zagwarantowane. Przedsiębiorcy chcą ulgi

autor: Łukasz Guza14.10.2015, 07:23; Aktualizacja: 14.10.2015, 08:04
podatki

Zatrudnieni nie muszą się martwić, że pozostaną bez pensji w razie bankructwa ich pracodawcy.źródło: ShutterStock

Przyszłoroczne wypłaty dla pracowników firm zagrożonych upadłością są zabezpieczone. Pytanie, czy jest sens zamrażania takich funduszy.

Zatrudnieni nie muszą się martwić, że pozostaną bez pensji w razie bankructwa ich pracodawcy. Fundusz Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych uzyska w przyszłym roku przychody w wysokości 437,6 mln zł. Na realizację głównego celu, czyli wypłat wynagrodzenia i innych świadczeń dla osób zatrudnionych w firmach ogłaszających niewypłacalność, przeznaczonych będzie 255 mln zł. Oznacza to, że stan finansowy FGŚP, który już teraz jest bardzo dobry, w przyszłym roku jeszcze się poprawi. Na koniec 2016 r. wyniesie on 3,42 mld zł (5,67 mld zł z należnościami) wobec 3,3 mld zł na koniec tego roku (5,54 mld zł z należnościami). I to nawet przy uwzględnieniu, że należności funduszu na kwotę 150 mln zł zostaną umorzone (dłużnikami są najczęściej firmy, za które fundusz wypłaca wynagrodzenia).


Pozostało 79% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Dowiedz się więcej

Galerie

Polecane