Rozmywanie definicji rzemieślnika

autor: Anna Krzyżanowska24.09.2015, 07:34; Aktualizacja: 24.09.2015, 08:42

Zmiana ustawy o rzemiośle w formie zaprezentowanej w poselskim projekcie jest nie do zaakceptowania – tak o propozycji zawartej w druku sejmowym nr 3775 wypowiada się konfederacja Lewiatan. Zasadniczy cel nowelizacji to doprecyzowanie pojęcia „rzemiosło”, a także uregulowanie zasad odpłatności za egzaminy mistrzowskie, czeladnicze i sprawdzające.

Organizacji nie podoba się jednak m.in. nowe brzmienie art. 7 ust. 7 ustawy, umożliwiające każdej osobie fizycznej i prawnej – za zgodą organizacji samorządu gospodarczego rzemiosła – członkostwo.

W ocenie Lewiatana wprowadzenie regulacji dopuszczającej do rzemieślniczych korporacji wszelkie podmioty, niezależnie od formy, przedmiotu czy profilu działalności „stawia pod znakiem zapytania sens istnienia nowelizowanej ustawy i wyodrębniania w oddzielnym akcie prawnym rzemiosła”. Zgodnie z opinią taka modyfikacja nie ma też uzasadnienia merytorycznego i czyni fikcyjnym zamysł, że to przedstawiciele samorządu rzemiosła mają reprezentować środowisko. W sytuacji bowiem, w której wśród członków organizacji znajdować się będą również duże podmioty niemające nic wspólnego z działalnością rzemieślniczą, reprezentacja środowiska rzemieślniczego stanie się fikcją. A to jest nie do pogodzenia z zapisami ustawy o Radzie Dialogu Społecznego (Dz.U. z 2015 r. poz. 1240), która weszła w życie 11 września. Związek Rzemiosła Polskiego – ze względu właśnie na swą specyfikę – zyskał w niej specjalny status.


Pozostało jeszcze 74% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Dowiedz się więcej

Galerie

Polecane