statystyki

Urlop uzupełniający: Komu przysługuje, ile dni wolnych dostanie pracownik

autor: Mariusz Stępień18.09.2015, 17:00
Jeżeli pracownik wziął już przysługujący mu urlop w całości, pracodawca musi dać mu urlop uzupełniający.

Jeżeli pracownik wziął już przysługujący mu urlop w całości, pracodawca musi dać mu urlop uzupełniający.źródło: ShutterStock

Pan Krzysztof jest zatrudniony w pełnym wymiarze czasu pracy na podstawie umowy o pracę na czas określony. Wykorzystał do końca lipca cały należny mu urlop za ten rok. W październiku osiągnie 10-letni okres zatrudnienia. W jakim wymiarze będzie mu przysługiwał urlop uzupełniający, zważywszy, że z końcem listopada jego umowa ulegnie rozwiązaniu.

W zależności od ogólnego stażu pracy pracownik może mieć prawo do 20 lub 26 dni urlopu wypoczynkowego. 20 dni przysługuje mu, gdy jest zatrudniony krócej niż 10 lat, 26 – gdy jego staż wynosi co najmniej tyle. Do urlopu w takim wymiarze ma oczywiście prawo tylko osoba zatrudniona na całym etacie. Jeśli pracuje w niepełnym wymiarze czasu pracy, liczbę dni wypoczynku ustala się dla niej proporcjonalnie do wymiaru etatu, na jakim jest zatrudniona. Przykładowo, dla pracownika wykonującego pracę w wymiarze 3/4 etatu urlop wypoczynkowy wynosi:

  • 15 dni, gdy jest zatrudniony krócej niż 10 lat,
  • 20 dni, gdy jest zatrudniony co najmniej 10 lat.

Przy ustalaniu wymiaru urlopu brane są pod uwagę wszystkie okresy zatrudnienia danego pracownika, nie tylko w dotychczasowej, ale i w poprzednich firmach, bez względu na przerwy w zatrudnieniu oraz sposób ustania stosunku pracy. A także inne okresy, które na mocy kodeksu pracy lub innych przepisów uwzględniane są w stażu pracy, od którego zależy wymiar urlopu wypoczynkowego.


Pozostało 66% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Dowiedz się więcej

Galerie

Polecane