statystyki

Urlop uzupełniający: Komu przysługuje, ile dni wolnych dostanie pracownik

autor: Mariusz Stępień18.09.2015, 17:00
Jeżeli pracownik wziął już przysługujący mu urlop w całości, pracodawca musi dać mu urlop uzupełniający.

Jeżeli pracownik wziął już przysługujący mu urlop w całości, pracodawca musi dać mu urlop uzupełniający.źródło: ShutterStock

Pan Krzysztof jest zatrudniony w pełnym wymiarze czasu pracy na podstawie umowy o pracę na czas określony. Wykorzystał do końca lipca cały należny mu urlop za ten rok. W październiku osiągnie 10-letni okres zatrudnienia. W jakim wymiarze będzie mu przysługiwał urlop uzupełniający, zważywszy, że z końcem listopada jego umowa ulegnie rozwiązaniu.

W zależności od ogólnego stażu pracy pracownik może mieć prawo do 20 lub 26 dni urlopu wypoczynkowego. 20 dni przysługuje mu, gdy jest zatrudniony krócej niż 10 lat, 26 – gdy jego staż wynosi co najmniej tyle. Do urlopu w takim wymiarze ma oczywiście prawo tylko osoba zatrudniona na całym etacie. Jeśli pracuje w niepełnym wymiarze czasu pracy, liczbę dni wypoczynku ustala się dla niej proporcjonalnie do wymiaru etatu, na jakim jest zatrudniona. Przykładowo, dla pracownika wykonującego pracę w wymiarze 3/4 etatu urlop wypoczynkowy wynosi:

  • 15 dni, gdy jest zatrudniony krócej niż 10 lat,
  • 20 dni, gdy jest zatrudniony co najmniej 10 lat.

Przy ustalaniu wymiaru urlopu brane są pod uwagę wszystkie okresy zatrudnienia danego pracownika, nie tylko w dotychczasowej, ale i w poprzednich firmach, bez względu na przerwy w zatrudnieniu oraz sposób ustania stosunku pracy. A także inne okresy, które na mocy kodeksu pracy lub innych przepisów uwzględniane są w stażu pracy, od którego zależy wymiar urlopu wypoczynkowego.


Pozostało jeszcze 66% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Dowiedz się więcej

Galerie

Polecane