statystyki

Jak wyliczyć ekwiwalent za urlop przysługujący za bieżący i miniony rok

autor: Aldona Salamon05.02.2015, 10:34; Aktualizacja: 05.02.2015, 11:01
Wakacje, pieniądze, skarbonka

Ustalając w 2015 r. wysokość ekwiwalentu za urlop, należy przyjąć współczynnik obowiązujący w tym roku.źródło: ShutterStock

W styczniu rozwiązaliśmy umowę o pracę z pracownikiem zatrudnionym w pełnym wymiarze czasu pracy od 1 października ubiegłego roku. Pracownik nie wykorzystał przysługującego mu urlopu wypoczynkowego. W efekcie jesteśmy zobowiązani wypłacić mu ekwiwalent pieniężny za 6 dni urlopu z poprzedniego 2014 roku oraz za 3 dni z bieżącego roku (łącznie 9 dni, 72 godz. urlopu).

Pracownik, o którym mowa, jest wynagradzany stałą stawką miesięczną, która od stycznia 2015 r., po podwyżce, jaka objęła wszystkich pracowników zatrudnionych 1 stycznia, wynosi 4800 zł. Oprócz stałej płacy miesięcznej pracownik otrzymuje miesięczną premię regulaminową, która nie jest wyliczana od płacy zasadniczej (nie jest powiązana z płacą zasadniczą). Dodatek nocny jest w naszej firmie wyliczany zgodnie z przepisami kodeksu pracy od wynagrodzenia minimalnego.

Jaki współczynnik do obliczenia ekwiwalentu powinniśmy zastosować, ustalając należną zatrudnionemu kwotę? Czy prawidłowe będzie zastosowanie dwóch współczynników w odniesieniu do poszczególnych lat kalendarzowych, za który przysługuje niewykorzystany urlop? Ile powinna wynieść finalna wartość ekwiwalentu, jeżeli w okresie trzech miesięcy poprzedzających miesiąc nabycia do niego prawa zatrudniony otrzymał wynagrodzenie zgodnie z załączoną kartoteką?


Pozostało jeszcze 90% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Dowiedz się więcej

Galerie

Polecane