statystyki

Pogranicznik bez wyższego świadczenia

autor: Bożena Wiktorowska16.07.2015, 07:37; Aktualizacja: 16.07.2015, 09:37

Organ rentowy Ministerstwa Spraw Wewnętrznych (MSW) nie może doliczyć do stażu emerytalnego okresu pomiędzy wydaleniem pogranicznika ze służby a jego uniewinnieniem. W dniu jego zwolnienia nie było przepisów umożliwiających takie zwiększenie – uznał Sąd Najwyższy, oddalając kasację byłego mundurowego.

Powodem zajęcia się sprawą był spór między Zakładem Emerytalno-Rentowym MSW a pobierającym świadczenia byłym funkcjonariuszem Straży Granicznej. W kwietniu 1993 r. zainteresowany został dyscyplinarnie wydalony ze służby. Przysługiwało mu jednak prawo do mundurowej emerytury. Podstawą był art. 12 ustawy z 18 lutego 1994 r. o zaopatrzeniu emerytalnym funkcjonariuszy Policji, Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego, Agencji Wywiadu, Służby Kontrwywiadu Wojskowego, Służby Wywiadu Wojskowego, Centralnego Biura Antykorupcyjnego, Straży Granicznej, Biura Ochrony Rządu, Państwowej Straży Pożarnej i Służby Więziennej oraz ich rodzin (t.j. Dz.U. z 2015 r. poz. 900 ze zm.). Zgodnie z nim emerytura przysługuje funkcjonariuszowi wydalonemu ze służby, który w dniu zwolnienia posiada 15 lat pracy w resortach siłowych. Na podstawie art. 10 tej samej ustawy zainteresowany zachował prawo do świadczenia dla mundurowych, ponieważ nie został skazany prawomocnym wyrokiem.

Po jego odejściu przez 7 lat toczyło się postępowanie karne, które zakończyło się wyrokiem uniewinniającym. Po oczyszczeniu zainteresowanego z zarzutów szef resortu spraw wewnętrznych wydał decyzję o przyznaniu mu odszkodowania za niesłuszne wydalenie ze służby. Problem jednak polegał na tym, że decyzja wydana z naruszeniem prawa nadal pozostaje w obiegu prawnym. Tym samym nie było możliwe wznowienie postępowania w sprawie wysokości emerytury. Zainteresowany domagał się jednak od zakładu emerytalnego ponownego ustalenia prawa do świadczenia, które miało opiewać na dzień wydania wyroku uniewinniającego. Ten jednak odmówił. Sprawa trafiła do sądów, ale funkcjonariusz przegrał w kolejnych instancjach.


Pozostało 57% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Dowiedz się więcej

Galerie

Polecane