statystyki

Jaki urlop dla pracownika sezonowego?

autor: Mariusz Stępień14.07.2015, 17:00; Aktualizacja: 14.07.2015, 17:35
praca, rolnictwo, lato

Sytuacja, że za wykonaną pracę pracownik nie nabędzie prawa do urlopu, może wystąpić tylko wyjątkowoźródło: Materiały Prasowe

W okresie letnim wzrasta zatrudnienie kelnerów, sprzedawców, kucharzy i budowlańców. Mimo że są oni często traktowani jak pracownicy drugiej kategorii, mają takie samo prawo do wypoczynku jak ci, którzy podpisali umowy na dłuższe okresy.

Czy przepisy zakazują rezygnacji z wypoczynku

Zostałam zatrudniona do pracy sezonowej przy zbiorze owoców na okres dwóch miesięcy kalendarzowych. Ponoć nie mogę zrezygnować z prawa do urlopu, choć chętnie bym to dobrowolnie zrobiła, aby otrzymać wyższą ostatnią pensję. Czy to prawda, że przepisy tego zakazują?

TAK

Pracownicy mogą wykorzystać urlopy wypoczynkowe tylko w naturze, w czasie trwającego zatrudnienia. Nie mogą skutecznie zrzec się prawa do urlopu. Dlatego nawet oświadczenie złożone przez pracownika dobrowolnie i z jego inicjatywy jest nieważne. Tak wynika również z orzecznictwa sądowego. Sąd apelacyjny w Katowicach w wyroku z 15 grudnia 2006 r. ( III APa 176/05 , LEX nr 310405) podkreślił, że strony, nawiązując stosunek pracy, nie mogą zastrzec, że wynagrodzenie będzie obejmowało ekwiwalent za urlop. Założenie takie prowadziłoby do sytuacji, w której pracownik już zawierając umowę o pracę zrzekałby się urlopu i godził na wypłatę ekwiwalentu. Wypłata ekwiwalentu pieniężnego w zamian za urlop jest natomiast możliwa tylko w przypadku niewykorzystania przysługującego urlopu w całości lub w części z powodu rozwiązania lub wygaśnięcia stosunku pracy.

Podstawa prawna

Art. 152, art. 171 par. 1 ustawy z 26 czerwca 1974 r. – Kodeks pracy (t.j. Dz.U. z 2014 r. poz. 1502 ze zm.).


Pozostało jeszcze 82% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Dowiedz się więcej

Galerie

Polecane