Europejski rynek pracy tworzy tysiące sezonowych ofert pracy w okresie wakacyjnym. 20 proc. polskich pracowników dopuszcza możliwość emigracji zarobkowej, a Niemcy, Holandia, Francja i Wielka Brytania kuszą wysokimi wynagrodzeniami. Najwięcej nowych ofert na tamtejszych rynkach można znaleźć w rolnictwie i ogrodnictwie, budownictwie, gastronomii oraz produkcji. Średnie miesięczne płace oscylują w przedziale 1050 - 2500 euro.

Wakacje, to dla jednych czas odpoczynku i wyjazdów na długo wyczekiwany urlop, dla pozostałych – okres wytężonej pracy. Rynek pracy notuje w tym okresie znaczący wzrost ofert zatrudnienia, nie tylko w Polsce, ale też za granicą. Z ostatniego raportu Work Service dot. migracji zarobkowych Polaków wynika, że wśród najpopularniejszych kierunków wyjazdów do pracy za granicą są Wielka Brytania (27 proc.), Niemcy (26 proc.) i Holandia (9 proc.). Preferencje Polaków pokrywają się z popytem zagranicznych rynków pracy na dodatkowych pracowników w okresie letnim.

- Rynek pracy tymczasowej w okresie wakacyjnym kwitnie w całej Europie. Nasi pracownicy chętnie korzystają z możliwości dodatkowego zarobku poza granicami kraju, szczególnie, że wysokość otrzymywanego u naszych zachodnich sąsiadów wynagrodzenia jest średnio 3-krotnie wyższa niż płace oferowane na tych samych stanowiskach w kraju. Z naszych badań wynika, że co piąty aktywny zawodowo Polak dopuszcza możliwość emigracji zarobkowej, a główną jego motywacją do wyjazdu pozostają właśnie wyższe płace – podkreśla Tomasz Hanczarek, Prezes Zarządu Work Service S.A. - Praca tymczasowa w okresie wakacyjnym jest ciekawą ofertą, bo daje szansę odnalezienia czasem pierwszego zagranicznego zatrudnienia, podczas którego można poznać specyfikę pracy na nowych rynkach, a przy tym skorzystać z bieżącego wsparcia polskiej agencji na miejscu – dodaje Hanczarek.

Oferty pracy za granicą

Jak wynika z analizy Work Service najwięcej tymczasowych ofert pracy można obecnie znaleźć na rynku niemieckim. Poszukiwani są zarówno pracownicy na dłuższy okres (3- miesiące i dłużej), np. do prac w halach produkcyjnych, magazynach czy na budowie, jak i osoby do prac krótkoterminowych (kilka tygodni) w rolnictwie czy ogrodnictwie. Niemcy szukają również kierowców samochodów ciężarowych (kat. C/E), posiadających odpowiednie uprawnienia.

Kolejnym rynkiem, który wchłania tysiące pracowników tymczasowych w okresie wakacyjnym, także spośród Polaków, jest Holandia. Najwięcej ofert dotyczy pracy w rolnictwie i sadownictwie, polegającej przede wszystkich na zbiorach warzyw, owoców i kwiatów. Dodatkowo holenderscy pracodawcy poszukują na czas wakacji pracowników do restauracji i pubów, głównie jako pomoc do kuchni.

Prace w gastronomii nietrudno też znaleźć w Anglii – na czas wakacji rekrutowani są kelnerzy i osoby pomagające przy pracach w kuchni. Dodatkowo rynek brytyjski potrzebuje pracowników do prac budowlanych.

Na tle wymienionych krajów wyróżnia się Francja, gdzie najbardziej pożądani są pracownicy ze specjalistycznym przygotowaniem zawodowym i odpowiednimi uprawnieniami (np. spawacz, hydraulik, operator sprzętu ciężkiego). Na rynku francuskim można uzyskać od pracodawcy zarówno wysokie wynagrodzenie, jak i pełną akomodację.

Wynagrodzenia

Średnie wynagrodzenia mieszczą się w przedziale od 1050 do 2500 euro. Najlepiej płatne prace oferowane są pracownikom z konkretnym doświadczeniem i umiejętnościami, a niejednokrotnie także ze znajomością języka obcego. Przykładowo, kierowca ciężarówki w Niemczech może zarobić nawet do 2580 euro, ale potencjalny kandydat musi posiadać odpowiednie kwalifikacje i uprawnienia do prowadzenia pojazdu, a także posługiwać się językiem niemieckim w stopniu komunikatywnym. Wśród najlepiej wynagradzanych prac sezonowych znajdują się także prace oferowane w Anglii na stanowiskach kelnerskich, czy przy pracach budowlanych.

Wysokie wynagrodzenia wynikają przede wszystkich z dużego zapotrzebowania na tego typu pracowników na wyspach w okresie wakacyjnym. Najmniej płatne stanowiska zagranicą dotyczą prac niewymagających doświadczenia, kwalifikacji, ani nawet znajomości języka obcego. Do zajęć najniżej wycenianych można zaliczyć prace przy zbiorach owoców i warzyw, czy pomoc w kuchni.

Z tymczasowych ofert pracy za granicą w okresie wakacji najczęściej korzystają osoby młode i mobilne, bardzo często nie posiadające żadnego doświadczenia zawodowego. Dla wielu z nich wyjazd na saksy to jednorazowa przygoda, ale coraz częściej stanowi również początek długotrwałej emigracji. Wskazują na to dane NBP, który rokrocznie odnotowuje, że Polacy coraz mniej przesyłają do Polski pieniędzy zarobionych za granicą. W 2014 roku polscy pracownicy przetransferowali do kraju 3,84 mld złotych, co stanowi spadek o 3 proc. r/r. – dodaje Krzysztof Inglot, Pełnomocnik Zarządu Work Service S.A.

Najpopularniejsze sezonowe oferty pracy za granicą (średnie miesięczne wynagrodzenie - stawki w euro)

NIEMCY

Pracownik produkcji/magazynier - 1490-1720 euro
Prace budowlane - 1100-1950 euro
Prace w rolnictwie - 1075-1670 euro
Opieka seniorów - 1360 + premie euro
Kierowca ciężarówki (kat. C/E) - 2060-2580 euroANGLIA

Kelner - 1100-2600 + napiwki 50 proc. euro
Prace budowlane - 1500-2980 euro
Praca w kuchni - 1050-1920 euro

HOLANDIA

Prace w sadownictwie - 940-1890 euro
Prace w rolnictwie - 980-1750 euro
Prace w kuchni - 954-1380 euro

FRANCJA

Hydraulik - 1450-1600 euro
Spawacz - 1600-1800 euro
Operator sprzętu ciężkiego - 1500-2000 euro