statystyki

Za bezpodstawne wypowiedzenie tylko jedno odszkodowanie

autor: Halina Kwiatkowska02.07.2015, 10:25
bezrobocie, praca

Pracownikowi, któremu wypowiedziano umowę z naruszeniem przepisów, przysługuje – stosownie do żądania – roszczenie o odszkodowanie w wysokości wynagrodzenia za okres wypowiedzeniaźródło: ShutterStock

Nawet jeśli pracodawca kilka razy wypowiadał tę samą umowę o pracę, to pracownik nie dostanie dwóch rekompensat za wadliwe jej rozwiązanie. Tak wynika z wyroku SN, choć są też odmienne orzeczenia.

Zdarza się, że dokonując pracownikowi wypowiedzenia umowy o pracę, pracodawca koryguje swoje pierwotne oświadczenie. Kieruje wtedy do pracownika kolejne wypowiedzenie, zmieniając tryb rozwiązania umowy (np. na dyscyplinarne) bądź korygując uchybienia pierwotnego wypowiedzenia (np. zmieniając przyczyny lub okres wypowiedzenia). Często też pracodawcy ponawiają wysyłkę wypowiedzenia, chcąc mieć pewność, że pracownik pismo z wypowiedzeniem umowy odebrał, a w konsekwencji miał możliwość zapoznania się z jego treścią. W takich przypadkach może się zdarzyć, że pracownik odwoła się od wszystkich złożonych mu wypowiedzeń, żądając zasądzenia odszkodowania od każdego z nich. I co wtedy?

Gdy brak zgody

Wypowiedzenie umowy o pracę, nawet formalnie wadliwe, nie jest dotknięte sankcją nieważności z mocy prawa. Wywoła ono zamierzony przez pracodawcę skutek, mimo że będzie nieuzasadnione albo naruszać będzie przepisy o wypowiadaniu umów o pracę. Pracownikowi, któremu wypowiedziano umowę o pracę w sposób nieuzasadniony lub z naruszeniem przepisów o wypowiadaniu umowy o pracę, przysługuje – stosownie do żądania – roszczenie o odszkodowanie w wysokości wynagrodzenia za okres wypowiedzenia (art. 471kodeksu pracy; dalej: k.p.). Odszkodowanie to należy się, jeśli zaskarżając wypowiedzenie, pracownik wnosił o jego zasądzenie, albo gdy wnosił o stwierdzenie bezskuteczności wypowiedzenia, ewentualnie o przywrócenie do pracy, lecz jego roszczenie w tym zakresie zostało przez sąd oddalone (art. 45 k.p.).

Przyjmuje się, że cofnięcie przez pracodawcę złożonego już wypowiedzenia wymaga zgody pracownika (art. 61 ustawy z 23 kwietnia 1964 r. – Kodeks cywilny, t.j. Dz.U. z 2014 r. poz. 121 ze zm. w zw. z art. 300 k.p.), choć Sąd Najwyższy w wyroku z 18 grudnia 2002 r., sygn. akt I PK 49/02 (OSNP 2004/13/220) uznał, że pracodawca, który wypowiedział pracownikowi umowę o pracę, może do czasu rozwiązania stosunku pracy dokonać ponownego jej wypowiedzenia bez potrzeby uzyskania zgody pracownika na cofnięcie wcześniejszego wypowiedzenia.


Pozostało jeszcze 70% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Dowiedz się więcej

Galerie

Polecane