Celnik oddelegowany do służby w innym kraju UE może zostać zwolniony ze służby przez przełożonego. Zostanie przywrócony, jeśli złoży odpowiedni wniosek w ciągu 7 dni od powrotu.
W związku z tym, że kraje Unii Europejskiej tworzą jeden obszar celny, funkcjonariusz może być delegowany do służby za granicę. Taką możliwość przewiduje art. 89a ustawy z 27 sierpnia 2009 r. o Służbie Celnej (t.j. Dz.U. z 2013 r. poz. 1404 ze zm., dalej u.s.c.). Skierowanie do takiej służby odbywa się w ramach oddelegowania w celu wykonania zadań zleconych przez szefa Służby Celnej, po wcześniejszym uzyskaniu zgody ministra finansów.
Wysłanie za granicę nie może być dłuższe niż 6 miesięcy. Aby w tym czasie oddelegowany celnik nie blokował etatu w kraju, przełożony może go zwolnić ze służby. Zostanie przywrócony na zajmowane poprzednio stanowisko, gdy wróci z zagranicy.
Ustalenie warunków
Minister finansów 15 czerwca 2015 r. podpisał rozporządzenie w sprawie określenia wysokości świadczeń przyznawanych funkcjonariuszowi celnemu oddelegowanemu do pełnienia służby na terytorium innego państwa (w dniu, w którym zamykaliśmy numer, nie było go w Dzienniku Ustaw, miał się ukazać do 30 czerwca). Akt ten określa wielkość należnych świadczeń.
Zgodnie z par. 1 pkt 1 lit. a rozporządzenia diety na pokrycie kosztów wyżywienia przysługują w wysokości obowiązującej w państwie docelowym podróży zagranicznej, określonej w załączniku do przepisów wydanych na podstawie art. 775 par. 2 kodeksu pracy. Chodzi o rozporządzenie ministra pracy i polityki społecznej z 29 stycznia 2013 r. w sprawie należności przysługujących pracownikowi zatrudnionemu w państwowej lub samorządowej jednostce sfery budżetowej z tytułu podróży służbowej (Dz.U. poz. 167).
Koszty przejazdu będą zwracane funkcjonariuszowi w wysokości udokumentowanej biletami lub fakturami obejmującymi cenę biletu środka transportu wraz ze związanymi z nim opłatami dodatkowymi (w tym miejscówkami). Uwzględniane będą przy tym posiadane przez funkcjonariusza celnego ulgi na dany środek transportu bez względu na to, z jakiego tytułu ulga przysługuje.
Nocleg i przewóz bagażu
Wydatki związane z noclegiem będą podlegały zwrotowi w wysokości udokumentowanej rachunkami lub fakturami w granicach limitu określonego w poszczególnych państwach, wskazanych w załączniku do rozporządzenia ministra pracy i polityki społecznej z 29 stycznia 2013 r.
Oddelegowanemu celnikowi będą zwracane również wydatki związane z przewozem bagażu. Podstawą refundacji będą rachunki, faktury lub bilety potwierdzające poniesione koszty. Limit został określony do wysokości nieprzekraczającej kosztu frachtu bagażu o wadze 150 kg, ustalonego według stawek Międzynarodowego Stowarzyszenia Przewoźników Lotniczych (International Air Transport Association – IATA).
Celnikowi przysługuje ryczałt na pokrycie kosztów wyżywienia i zakwaterowania w miejscu pełnienia służby na terytorium innego państwa – w wysokości stanowiącej równowartość:
● w pierwszym miesiącu służby poza granicami państwa – 100 proc.,
● w następnych miesiącach służby poza granicami państwa – 60 proc.
– sumy kwoty diety oraz kwoty limitu na nocleg dla danego państwa, określonej w załączniku do rozporządzenia ministra pracy i polityki społecznej z 29 stycznia 2013 r.
Wydatki na leczenie będą finansowane w wysokości udokumentowanej rachunkami lub fakturami potwierdzającymi poniesione koszty.
Limit refundacji kosztów rozmów telefonicznych wynosi do 15 minut miesięcznie.
Zgodnie z informacją Rządowego Centrum Legislacji publikacja rozporządzenia w Dzienniku Ustaw wypada 30 czerwca 2015 r. Wejdzie ono w życie po upływie 14 dni od ogłoszenia, czyli 14 lipca 2015 r.
Przywrócenie
W terminie 7 dni od powrotu celnik musi złożyć wniosek o przywrócenie na stanowisko zajmowane przed wyjazdem za granicę. Naruszenie terminu spowoduje wygaśnięcie stosunku służbowego. Kierownik urzędu określi celnikowi termin podjęcia służby, miejsce jej pełnienia, stopień służbowy oraz uposażenie nie niższe od dotychczasowego.
Procedura związana z powrotem do wykonania zadań dotyczy także tych celników, którzy pełnili w samorządzie funkcje z wyboru lub zajmowali stanowiska w innych instytucjach państwowych.
WAŻNE
Okres pozostawania poza formacją w wyniku zwolnienia jest wliczany do okresu służby
Katalog świadczeń
Funkcjonariuszowi oddelegowanemu do pełnienia służby na terytorium innego państwa w trakcie oddelegowania przysługują świadczenia wynikające z ustawy oraz:
1) związane z rozpoczęciem i zakończeniem służby na terytorium innego państwa, w drodze do kraju lub innego państwa w celu załatwienia spraw służbowych:
a) diety na pokrycie kosztów wyżywienia,
b) zwrot kosztów przejazdu,
c) zwrot kosztów noclegu,
d) zwrot kosztów przewozu bagażu;
2) ryczałt na pokrycie kosztów wyżywienia i zakwaterowania w miejscu pełnienia służby na terytorium innego państwa;
3) zwrot udokumentowanych kosztów niezbędnego leczenia poniesionych na terytorium innego państwa, z wyłączeniem:
– kosztów zakupu leków, których nabycie za granicą nie było konieczne,
– kosztów zabiegów chirurgii plastycznej i kosmetycznych,
– kosztów nabycia protez ortopedycznych, dentystycznych lub okularów,
4) zwrot kosztów rozmów telefonicznych.