statystyki

Funkcjonariusz wysłany za granicę nie może blokować etatu

autor: Leszek Jaworski01.07.2015, 08:23; Aktualizacja: 01.07.2015, 10:28

Celnik oddelegowany do służby w innym kraju UE może zostać zwolniony ze służby przez przełożonego. Zostanie przywrócony, jeśli złoży odpowiedni wniosek w ciągu 7 dni od powrotu.

W związku z tym, że kraje Unii Europejskiej tworzą jeden obszar celny, funkcjonariusz może być delegowany do służby za granicę. Taką możliwość przewiduje art. 89a ustawy z 27 sierpnia 2009 r. o Służbie Celnej (t.j. Dz.U. z 2013 r. poz. 1404 ze zm., dalej u.s.c.). Skierowanie do takiej służby odbywa się w ramach oddelegowania w celu wykonania zadań zleconych przez szefa Służby Celnej, po wcześniejszym uzyskaniu zgody ministra finansów.

Wysłanie za granicę nie może być dłuższe niż 6 miesięcy. Aby w tym czasie oddelegowany celnik nie blokował etatu w kraju, przełożony może go zwolnić ze służby. Zostanie przywrócony na zajmowane poprzednio stanowisko, gdy wróci z zagranicy.

Ustalenie warunków

Minister finansów 15 czerwca 2015 r. podpisał rozporządzenie w sprawie określenia wysokości świadczeń przyznawanych funkcjonariuszowi celnemu oddelegowanemu do pełnienia służby na terytorium innego państwa (w dniu, w którym zamykaliśmy numer, nie było go w Dzienniku Ustaw, miał się ukazać do 30 czerwca). Akt ten określa wielkość należnych świadczeń.

Zgodnie z par. 1 pkt 1 lit. a rozporządzenia diety na pokrycie kosztów wyżywienia przysługują w wysokości obowiązującej w państwie docelowym podróży zagranicznej, określonej w załączniku do przepisów wydanych na podstawie art. 775 par. 2 kodeksu pracy. Chodzi o rozporządzenie ministra pracy i polityki społecznej z 29 stycznia 2013 r. w sprawie należności przysługujących pracownikowi zatrudnionemu w państwowej lub samorządowej jednostce sfery budżetowej z tytułu podróży służbowej (Dz.U. poz. 167).


Pozostało jeszcze 66% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Dowiedz się więcej

Galerie

Polecane