statystyki

Dobro służby może uzasadniać zwolnienie celnika

autor: Leszek Jaworski01.07.2015, 08:23; Aktualizacja: 01.07.2015, 10:13

Po kilkuletniej przerwie spowodowanej m.in. sprawowaniem osobistej opieki nad dzieckiem celniczka powróciła do służby. Jednak po czterech dniach pracy przedstawiła zwolnienie lekarskie. Od tego czasu jest nieobecna w pracy z powodu choroby nieprzerwanie przez 466 dni. Absencja ta dezorganizuje pracę innych funkcjonariuszy. Czy celniczka może być zwolniona ze służby?

Tak, jedną z fakultatywnych podstaw rozwiązania z celnikiem stosunku służbowego jest art. 105 pkt 6 ustawy o Służbie Celnej (t.j. Dz.U. z 2013 r. poz. 1404 ze zm., dalej: u.s.c.), który mówi, że funkcjonariusza można zwolnić ze służby w przypadku nieobecności z powodu choroby trwającej dłużej niż rok.

Jak wskazał NSA w wyroku z 15 maja 2015 r. (sygn. akt I OSK 2824/13, www.orzeczenia.nsa.gov.pl) z art. 105 pkt 6 u.s.c. wynika, że funkcjonariuszom celnym niepełniącym służby z powodu choroby nie zapewniono bezwzględnej trwałości stosunku służbowego. Ustawodawca przyznał celnikom w tym zakresie tylko ochronę czasową. Na podstawie art. 105 pkt 6 u.s.c. jedynie przed upływem wyznaczonego okresu nie mogą być zwolnieni z pracy. Przełożeni nie muszą w nieskończoność tolerować dłuższej nieobecności celnika z powodu choroby. Jeżeli absencja chorobowa funkcjonariusza jest dłuższa niż 12 miesięcy, to jest już dopuszczalne rozwiązanie z nim stosunku służbowego. Po zakończeniu okresu ochronnego kwestia pozostawania takich osób w służbie oraz ewentualnego terminu rozwiązania stosunku służbowego zależy od przełożonych. W ocenie ustawodawcy taka regulacja nie tylko w sposób dostateczny zabezpiecza dobro celnika, ale pozwala także na ochronę interesów formacji, do której należy.


Pozostało jeszcze 81% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Dowiedz się więcej

Galerie

Polecane