Warunkiem awansu będzie pozytywna ocena kompetencji dokonywana w trzech etapach. Do ostatniej rundy przystąpi dwóch kandydatów. O wyborze przesądzi rozmowa kwalifikacyjna
/>
/>
Minister finansów 24 lutego 2015 r. znowelizował rozporządzenie w sprawie stanowisk służbowych funkcjonariuszy celnych, trybu awansowania oraz dokonywania zmian na stanowiskach służbowych (Dz.U. z 2015 r. poz. 395). Większość przepisów wejdzie w życie 3 kwietnia 2015 r. Zmiany głównie dotyczą trybu awansowania celników. Wykaz stanowisk służbowych funkcjonariuszy się nie zmienił.
Uprzywilejowani śledczy
Nowelizacja przewiduje, że funkcjonariusz pełniący służbę na stanowisku, na którym wykonuje się analizy kryminalne albo czynności polegające na obserwowaniu i rejestrowaniu przy użyciu środków technicznych obrazu zdarzeń w miejscach publicznych oraz dźwięku towarzyszącego tym zdarzeniom, będzie mógł niejako przeskoczyć stanowisko, czyli awansować nie tylko na etat bezpośrednio wyższy. Tego przywileju nie będą mieli celnicy wykonujący inne zadania.
Awans w ramach tej samej kategorii stanowisk służbowych będzie mógł nastąpić po uzyskaniu powyżej 2,99 punkta z oceny ogólnego poziomu realizacji zadań.
Nowy system ocen wynika z rozporządzenia ministra finansów z 15 maja 2014 r. w sprawie ocen okresowych i opinii służbowych funkcjonariuszy celnych (Dz.U. poz. 734). Na podstawie nieobowiązującej już regulacji z 15 kwietnia 2010 r. do uzyskania awansu było konieczne uzyskanie 2,5 punkta ze średniej arytmetycznej z ocen cząstkowych zawartych w ocenie okresowej.
Odmiennie niż do tej pory nowelizacja nie przyznaje kierownikowi urzędu uprawnienia do wyboru, co będzie uwzględniał przy awansie: ocenę okresową czy opinię służbową. Przyjęto, że kryterium oceny okresowej jest bardziej obiektywnym warunkiem awansu. Gdy funkcjonariusz nie ma oceny okresowej, to do awansu uwzględnia się punkty z ogólnego poziomu realizacji zadań zawarte w opinii służbowej.
Awans przez zmianę kategorii stanowisk służbowych może nastąpić pod warunkiem, że celnik uzyska powyżej 2,99 punkta z ogólnego poziomu realizacji zadań w ostatniej ocenie okresowej, a także odbędzie służbę przez co najmniej dwa lata na zajmowanym stanowisku służbowym. Tego ostatniego warunku nie będzie musiał spełnić funkcjonariusz, który wykonuje analizy kryminalne albo czynności polegające na obserwowaniu i rejestrowaniu zdarzeń.
Odwołani funkcjonariusze
Nowelizacja przewiduje dopuszczenie do udziału w rekrutacji wewnętrznej funkcjonariusza odwołanego ze stanowiska z kategorii stanowisk kierowniczych. W takiej sytuacji będzie można wziąć udział w rekrutacji wewnętrznej bez konieczności oczekiwania na upływ czasu pełnienia służby na stanowisku wyznaczonym po odwołaniu.
Szerszy katalog
Nowelizacja zmieniła par. 7 rozporządzenia. Ma to związek z szerszym katalogiem kompetencji, których posiadanie jest warunkiem awansu. Ich katalog wraz z definicją zawarty jest w załączniku nr 2. Awans będzie możliwy po dokonaniu oceny kompetencji. Następować ona będzie w następujących kolejno po sobie etapach:
1) test wiedzy;
2) test kompetencyjny;
3) rozmowa kwalifikacyjna.
Oceny dokonywać będzie zespół powołany przez kierownika urzędu. W skład zespołu wchodzić będzie co najmniej trzech członków (w tym przewodniczący), których wiedza i doświadczenie zawodowe dają rękojmię prawidłowego dokonania oceny kompetencji.
Sprawdzenie przydatności
Test wiedzy składać się będzie z 21 pytań obejmujących wybrane zagadnienia odpowiadające zakresowi zadań realizowanych na stanowisku służbowym, na które jest prowadzona rekrutacja. Trwać będzie 20 minut. Na każde pytanie możliwa będzie tylko jedna poprawna odpowiedź. Test można będzie przeprowadzić w formie pisemnej albo z wykorzystaniem systemu informatycznego. Odbywać się będzie w wydzielonym pomieszczeniu, pod nadzorem co najmniej dwóch członków zespołu.
Przed jego rozpoczęciem będzie się sprawdzać tożsamość kandydatów oraz poinformuje się ich o warunkach organizacyjnych i zasadach oceniania. Z udziału w teście wiedzy wykluczony zostanie kandydat, który ściąga lub w inny sposób zakłóca jego przebieg.
Warunkiem zakwalifikowania się do testu kompetencyjnego będzie uzyskanie z testu wiedzy co najmniej 14 punktów. W drugim etapie badane będą kompetencje kandydatów określone w załączniku nr 3 do rozporządzenia. Czas trwania tego testu będzie odpowiedni do potrzeb prawidłowej oceny, jednak nie dłuższy niż 120 minut. Odbywać się będzie według podobnych zasad jak test wiedzy.
Rozmowa
Do rozmowy kwalifikacyjnej będzie mogło przystąpić nie więcej niż dwóch kandydatów (chyba że więcej osób uzyskało taki sam wynik), którzy z testu kompetencyjnego uzyskali najlepsze (pozytywne) wyniki odpowiadające poziomowi najbardziej zbliżonemu do wymaganego na stanowisku wskazanym w ogłoszeniu o rekrutacji.
Wzór arkusza oceny kompetencji określa załącznik nr 4 do rozporządzenia.
O awansie funkcjonariusza będzie decydował wynik oceny kompetencji uzyskany z rozmowy kwalifikacyjnej, przy czym wynik ten nie będzie mógł być niższy niż 50 proc. zgodności poziomu kompetencji funkcjonariusza z wymaganym poziomem kompetencji na stanowisku służbowym. W razie uzyskania takiego samego wyniku przez co najmniej dwóch funkcjonariuszy o awansie decydować będzie kierownik urzędu, biorąc pod uwagę wyniki wszystkich etapów oceny kompetencji oraz ostatnią ocenę okresową, a w przypadku braku oceny okresowej – opinię służbową.
Do rekrutacji wszczętych i niezakończonych przed dniem wejścia w życie nowelizacji stosuje się przepisy dotychczasowe.
Przykładowa treść ogłoszenia
Ogłoszenie o rekrutacji wewnętrznej:
● stanowisko służbowe, na które jest prowadzona rekrutacja, kod stanowiska służbowego, jednostkę i komórkę organizacyjną, do której jest prowadzona rekrutacja, oraz wysokość uposażenia zasadniczego;
● zakres zadań wykonywanych na stanowisku służbowym, na które jest prowadzona rekrutacja;
● wymagane kwalifikacje, a w przypadku awansu przez zmianę kategorii stanowisk służbowych również: wymagane kompetencje oraz ich poziom, zakres zagadnień testu wiedzy;
● stanowisko służbowe, z którego można przystąpić do rekrutacji, oraz wymagany okres służby na tym stanowisku;
● termin i miejsce złożenia zgłoszenia.