statystyki

Czy ZUS może sprawdzić każdą umowę o pracę?

autor: Bożena Wiktorowska25.06.2015, 10:21; Aktualizacja: 23.11.2015, 12:01
konsument, umowa

Czy możliwość zastępstwa wyklucza płacenie składekźródło: ShutterStock

W czasie okresowych kontroli inspektorzy mają prawo sprawdzać także umowy o pracę woluntarystyczną. Jeśli okaże się, że płatnik powinien odprowadzać od nich składki, będzie musiał je zapłacić także za pięć lat wstecz

Czy możliwość zastępstwa wyklucza płacenie składek

Firma, chcąc obniżyć koszty działalności, zdecydowała się skorzystać z pracy wolontariuszy. Ze względu na to, że wszystkie osoby miały być zatrudnione dłużej niż miesiąc, zawarto z nimi umowy na piśmie. We wszystkich dokumentach znalazł się zapis, że osoby trzecie będą mogły świadczyć pracę za wolontariuszy. Czy to oznacza, że ZUS nie może takich umów uznać za umowy o pracę?

NIE

Wpisanie przez przedsiębiorcę klauzuli o możliwości świadczenia pracy za wolontariusza przez osobę trzecią nie zmienia faktu, że taką formę współpracy trudno nazwać wolontariatem. Zgodnie z kodeksem pracy oceny charakteru umowy należy dokonywać nie tylko na podstawie przyjętych przez jej strony postanowień, które mogą mieć na celu stworzenie pozoru innej umowy, lecz także na podstawie faktycznych warunków jej wykonywania. Dlatego zastrzeżenie w umowie możliwości zastępowania się w pracy przez wykonawcę inną osobą nie odbiera jej cech umowy o pracę, zwłaszcza jeśli takie zastępstwa nie miały miejsca, a inne cechy badanej umowy wskazują na przewagę cech charakterystycznych dla stosunku pracy.

Podstawa prawna

Art. 42–47 ustawy z 24 kwietnia 2003 r. o działalności pożytku publicznego i wolontariacie (t.j. Dz.U. z 2014 r. poz. 1118 ze zm.).

Art. 86 ust. 1 i 2 pkt. 1–3 ustawy z 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych (t.j. Dz.U. z 2015 r. poz. 121).


Pozostało 84% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Dowiedz się więcej

Galerie

Polecane