Od 2016 roku wszystkie umowy zlecenia będą ozusowane. Czy koszty zostaną przerzucone na pracownika?

20.06.2015, 11:30; Aktualizacja: 15.10.2015, 20:37
umowa

Zmiany w funkcjonowaniu umów zleceń to warunek konieczny dla prawidłowego rozwoju rynku pracy w Polsce.źródło: ShutterStock

Ozusowanie umów zleceń zacznie obowiązywać od 1 stycznia 2016 roku. Czy nowe prawo – które w zamyśle Ustawodawcy miało chronić zatrudnionego – spełni swoją rolę? Czy wzrost kosztów pracy zostanie przerzucony na pracownika?

wróć do artykułu

Redakcja gazetaprawna.pl
Źródło: Źródło zewnętrzne
Polub Gazetaprawna.pl

Polecane

Reklama

Komentarze (17)

  • Tuli(2016-02-28 19:44) Zgłoś naruszenie 10

    Ja również dostałem umowe i nie ma w niej za ile pracujemy czy to jest zgodne z prawem ?

    Odpowiedz
  • 123456(2016-01-06 16:01) Zgłoś naruszenie 54

    albo emerytura albo praca wtedy żadnego by nie było chętnego do pracy i zawiesić im na okres pracy emeryture

    Odpowiedz
  • 123456(2016-01-06 15:51) Zgłoś naruszenie 40

    a emeryt który ma 3000 pl nie powinien dorabiać niestety skoro zgodził sie przejść na emeryturę

    Odpowiedz
  • Zbyszek(2016-01-01 19:45) Zgłoś naruszenie 03

    Ja właśnie otrzymałem umowę zlecenie na której nie ma nic nawet składki godzinowej czy to jest zgodne z prawem? "Za wykonanie Usługi w ramach niniejszej Umowy ZLECENIOBIORCY przysługuje wynagrodzenie według kwoty wzajemnie akceptowalnej, zależnej od obiektu, na którym Usługi są realizowane i rodzaju Usług wykonywanych przez ZLECENIOBIORCĘ " TO TYLE JEŚLI CHODZI O WZMIANKĘ NA TEMAT WYNAGRODZENIA

    Odpowiedz
  • GOSC(2015-12-20 22:27) Zgłoś naruszenie 21

    OD 2016 ROKU MA OBOWIAZYWAC STAWKA GODZINOWA ---- ZA 1 PRZEPRACOWANA GODZINE 12 ZLOTY LUB WIECEJ --------------

    Odpowiedz
  • Pracownik ochrony(2015-12-16 10:09) Zgłoś naruszenie 141

    Już się zaczęło... u nas umowy o pracę zostały wypowiedziane i zostało ultimatum, albo zostajesz na umowie zleceniu i dalej pracujesz albo szukaj sobie pracy... o podwyżkach można zapomnieć i mamy się cieszyć że jest praca... kolejny pomysł rządu "dla ludzi"....

    Odpowiedz
  • edekzfabryki kredek(2015-11-19 16:58) Zgłoś naruszenie 131

    Glupole i tak straci na tym pracownik o zapłacone składki

    Odpowiedz
  • Enon(2015-06-22 11:09) Zgłoś naruszenie 12

    Do 1.
    Jeśli są ozusowane to odprowadzane są m.in składki na ubezpieczenie emerytalne. Liczba lat pracy nie ma obecnie znaczenia - liczy się kwota składek na indywidualnym koncie w ZUS i OFE. Wyjątkiem jest emerytura minimalna gwarantowana przez państwo - wymagane jest obecnie chyba 20 (kobiety) i 25 lat (mężczyźni) okresów składkowych i nieskładkowych.

    Odpowiedz
  • Dziekujemy Ci Platformo(2015-06-22 10:48) Zgłoś naruszenie 43

    Drogi Rządzie a PO co mi Wasza legalna praca?- i nie tylko to - cały ten system stworzony przez Donalda i Jego kompanów Powoduje ,że pracującym legalnie praca legalna przestała się opłacać - no chyba że Prezesom i kolesiom Donka na ponadkominowe umowy Menadżerskie za które ZUS rząda teraz skłądki 5 lat wstecz czym doprowadza do plajtyspólki Skarbu Pastwa.. --emerytury nie dostaniesz bo jakiś były Ćpunek stwierdzi ,ze znów okradli ZUS jak On okradł POlitycznie zatrudnionych w dotychczasowych szkodliwych warunkach pracy siebie i kolesiów nie ruszając z żadnych przywieli --- ,za nasze obecnie wysokie składki Donald obiecuje coraz to niższą emeryturę,ubezpieczenie chorobowe w szpitalu e-- tamm..gdyż Pawlaki moje składki zużyją dla siebie bo sami nie płacą więc bez dodatkowo opłacanego się nie wyleczę! - na chorobowe jak pójdę to mnie pracodawca zwolni a ZUS wypłaci mi zasiłek z najniższej 80% krajowej!!pracodawca złymi warunkami pracy doprowadzi mnie do kalectwa, nie płacąc nawet dodatku za te warunki. Renty też nie dostanę o czym świadczą przykłady obecnie zatrudnionych -więc PO co mi legalnie pracować- po co płacić legalne składki ZUS z których mnie OKRADNIECIE? no niech sam Rząd powie POco -na WAS a mam Was ...na Wasze EURO 2012 -a walcie się.
    Rezydent Komorowski ogłosił kilka dni temu ,że po 37 latach pracy naród otrzyma 20%swojej ostatniej płacy jako emeryturę ,czym chciał usprawiedliwić swoja zgodę na POdwyższenie wieku emerytalnego. Czyt Google: „ Raport prezydenta obnaża wady reformy emerytalnej”--- Zapomniał tylko o tym ,że słuchają Go miliony młodych którzy po takiej informacji powiedzą: _ "to po kiego Nam w tym kraju uczciwie i legalnie pracować skoro Oni Nas okradną-wyjeżdżamy!! " Strzelił tym samym sobie ten gajowy przed wyborami w kolano a nam Polakom zafundował kolejną niewiarę w cokolwiek z władzy za co Komor już powinien być sądzony ( Kto sieje panikę-- KK) --więc młodzi pytają się :--po co płacić składki?.- i nie płacą ,wolą robotę na czarno i zapamietają tą lekcje od Ojców i od Komorowskiego bez względu na to Kto będzie rządził ,że wszystko mozna ukraść i SN na to pozwolił.

    Odpowiedz
  • spaider(2015-06-21 20:42) Zgłoś naruszenie 124

    Wszyscy biadolą jak zlikwidować umowy tzw. śmieciowe a metoda jest prosta jak drut 'ozusowanie" umów o pracę na czas nieokreślony musi być niższe niż umów na czas określony zlecenia i o dzieło tylko to jest nie do przełknięcia dla naszych "elyt". Kłania się tu również sprawa ozusowania rolników. Jak to uregulujemy wtedy znikną wszelkie możliwości kombinatorstwa ale ponieważ to lobby jet bardzo potężne to raczej nie nastąpi to szybko

    Pokaż odpowiedzi (2)Odpowiedz
  • Ewa(2015-06-21 16:10) Zgłoś naruszenie 130

    Pracownik dostanie mniej o tyle ile będa wynosiły składki na ZUS.

    Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
  • Majka(2015-06-20 23:55) Zgłoś naruszenie 31

    Umowa zlecenie z ZUS do stażu pracowniczego się nie wlicza , ale do emerytury tak. Do ubiegania się o zasiłek dla bezrobotnych umowa zlecenie z ZUS musi być zawarta na kwotę minimalnej płacy w danym roku i w następnym podniesiona do nowej wyższej kwoty płacy minimalnej.

    Odpowiedz
  • Anna(2015-06-20 19:26) Zgłoś naruszenie 112

    Umowy zlecenia ozusowane ale nie liczą się do lat pracy. Potem się okaże że ktoś ma składki ale 0 lat pracy

    Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz