statystyki

Czy urlop okolicznościowy można wykorzystać kilka tygodni po ślubie

autor: Marcin Nagórek18.06.2015, 17:30
małżonkowie, młoda para

Czy urlop okolicznościowy można wykorzystać kilka tygodni po ślubieźródło: ShutterStock

Trzy tygodnie przed ślubem złamałem rękę. Przez sześć tygodni byłem na zwolnieniu. Niedawno wróciłem do pracy. W kadrach dostałem odpowiedź, że urlop okolicznościowy mi nie przysługuje, ponieważ byłem na zwolnieniu. Czy rzeczywiście urlop mi przepadł?

Tak, urlop przepadł. W pierwszej kolejności należy wskazać, że rozporządzenie w sprawie sposobu usprawiedliwiania nieobecności w pracy oraz udzielania pracownikom zwolnień od pracy dotyczy dwóch grup przypadków – stanów faktycznych – usprawiedliwiających nieobecność pracownika w pracy. Z jednej bowiem strony przewiduje w par. 1 usprawiedliwianie nieobecności w pracy, wskazując na zdarzenia i okoliczności określone przepisami prawa pracy, które uniemożliwiają stawienie się do pracy i jej świadczenie, a także inne przypadki niemożności wykonywania pracy wskazane przez pracownika i uznane przez pracodawcę za usprawiedliwiające nieobecność w pracy. Z drugiej zaś strony, w par. 4–15 wymienia różnorodne przypadki zwolnień od pracy. Co istotne, w znaczeniu potocznym często to zwolnienie bywa utożsamiane z urlopem okolicznościowym, jednak w rozumieniu normatywnym przepisów prawa pracy są to dwie odrębne formy prawne.


Pozostało jeszcze 67% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Dowiedz się więcej

Galerie

Polecane