statystyki

Czy urlop okolicznościowy można wykorzystać kilka tygodni po ślubie

autor: Marcin Nagórek18.06.2015, 17:30
małżonkowie, młoda para

Czy urlop okolicznościowy można wykorzystać kilka tygodni po ślubieźródło: ShutterStock

Trzy tygodnie przed ślubem złamałem rękę. Przez sześć tygodni byłem na zwolnieniu. Niedawno wróciłem do pracy. W kadrach dostałem odpowiedź, że urlop okolicznościowy mi nie przysługuje, ponieważ byłem na zwolnieniu. Czy rzeczywiście urlop mi przepadł?

Tak, urlop przepadł. W pierwszej kolejności należy wskazać, że rozporządzenie w sprawie sposobu usprawiedliwiania nieobecności w pracy oraz udzielania pracownikom zwolnień od pracy dotyczy dwóch grup przypadków – stanów faktycznych – usprawiedliwiających nieobecność pracownika w pracy. Z jednej bowiem strony przewiduje w par. 1 usprawiedliwianie nieobecności w pracy, wskazując na zdarzenia i okoliczności określone przepisami prawa pracy, które uniemożliwiają stawienie się do pracy i jej świadczenie, a także inne przypadki niemożności wykonywania pracy wskazane przez pracownika i uznane przez pracodawcę za usprawiedliwiające nieobecność w pracy. Z drugiej zaś strony, w par. 4–15 wymienia różnorodne przypadki zwolnień od pracy. Co istotne, w znaczeniu potocznym często to zwolnienie bywa utożsamiane z urlopem okolicznościowym, jednak w rozumieniu normatywnym przepisów prawa pracy są to dwie odrębne formy prawne.


Pozostało 67% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Dowiedz się więcej

Galerie

Polecane