statystyki

Na pogrzeb babci należy się urlop okolicznościowy

autor: Piotr Pieńkosz06.04.2016, 09:35; Aktualizacja: 06.04.2016, 09:38
pogrzeb

Z urlopu okolicznościowego warto skorzystać, ponieważ jest on płatny jak urlop wypoczynkowy.źródło: ShutterStock

Po śmierci babci chciałam wziąć urlop okolicznościowy, by pojechać na jej pogrzeb. Niestety, usłyszałam od szefa, że stopień pokrewieństwa wnuczki z dziadkami nie uprawnia pracownika do takiego wolnego, bo urlopu okolicznościowego udziela się jedynie w związku z narodzinami lub zgonem jego małżonka, dziecka lub rodziców. Wtedy nie miałam siły spierać się z pracodawcą i skorzystałam z tradycyjnego urlopu wypoczynkowego. Na przyszłość chcę jednak znać swoje prawa w tym zakresie i wiedzieć, kiedy należą mi się specjalne dni wolne – pisze pani Urszula.

Pracodawca nie miał racji, był bowiem zobowiązany udzielić urlopu okolicznościowego. Co prawda tę instytucję kojarzy się głównie z wolnym udzielanym w związku z narodzinami dziecka lub śmiercią rodziców, ale prawo to przysługuje również w przypadku zdarzeń z udziałem dalszych krewnych, np. dziadków, a nawet teściów. Ale po kolei.

Zgodnie z przepisami pracodawca jest zobowiązany zwolnić od pracy podwładnego na czas obejmujący dwa dni w razie ślubu zatrudnionego, urodzenia się jego dziecka albo zgonu i pogrzebu małżonka, jego dziecka, ojca, matki, ojczyma i macochy. Z kolei jeden dzień wolnego przysługuje w przypadku ślubu dziecka pracownika albo zgonu i pogrzebu jego siostry, brata, teściowej, teścia, babki, dziadka, a także innej osoby pozostającej na utrzymaniu pracownika lub pod jego bezpośrednią opieką. Jak więc widać, stopień pokrewieństwa pracownika z określoną bliską osobą wpływa na wymiar urlopu okolicznościowego, ale nie jest tak, że przysługuje jedynie wtedy, gdy ważne wydarzenie życiowe dotyczy małżonka, dziecka lub rodziców pracownika.


Pozostało jeszcze 69% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Dowiedz się więcej

Galerie

Polecane