Nie wolno karać za korzystanie z praw związkowych

autor: Elżbieta Dominik18.06.2015, 10:23; Aktualizacja: 18.06.2015, 10:24

TEZA: Nakładanie choćby minimalnych sankcji dyscyplinarnych na pracowników za działalność wynikającą z ich przynależności związkowej stanowi naruszenie prawa do zrzeszania się, gwarantowanego przez europejską konwencję praw człowieka i podstawowych wolności.

Nr 7152/08 (Altun Dogan przeciw Turcji), WYROK EUROPEJSKIEGO TRYBUNAŁU PRAW CZŁOWIEKA z 24 maja 2015 r.

STAN FAKTYCZNY

Mężczyzna pracował w urzędzie gminy w Ankarze i jednocześnie należał do związków zawodowych Tum Bel Sen. W listopadzie 2006 r. w jednej z dyrekcji generalnych zorganizował referendum na temat budżetu na rok 2007. Urna była zainstalowana przy stołówce. W maju 2007 r. dyrektor działu kadr i szkoleń udzielił mu upomnienia. W uzasadnieniu zaznaczył, że nawet jeżeli referendum odbyło się w czasie przerwy na lunch, to nie było na to zgody dyrekcji generalnej.

Pracownik zwrócił się do sądu dyscyplinarnego w gminie. Utrzymywał, że kara została na niego nałożona niesłusznie, gdyż – jak twierdził – zgodnie z ustawą zgoda dyrekcji generalnej nie jest wymagana w przypadku działań pracowników poza godzinami pracy. A on sam działał z ramienia związku zawodowego Tum Bel Sen jako jego sekretarz ds. edukacji, prasy i publikacji.


Pozostało jeszcze 71% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Dowiedz się więcej

Galerie

Polecane