statystyki

Pracujesz na umowę-zlecenie? Nie przysługują ci kodeksowe przywileje

autor: Danuta Pawłowska10.06.2015, 17:00; Aktualizacja: 10.06.2015, 17:57
praca, rolnictwo

Podczas obowiązywania umowy-zlecenia kobieta w ciąży nie ma zagwarantowanego prawa do zwolnienia lekarskiego ani do urlopu macierzyńskiegoźródło: ShutterStock

Pracuję sezonowo w sadzie na umowę-zlecenie. Jestem w ciąży i lekarz zabronił mi pracy fizycznej. Czy szef przyjmie zwolnienie lub zmieni mi zakres obowiązków – pyta pani Anna.

Umowa-zlecenie jest kontraktem cywilnoprawnym, a to oznacza, że w tym układzie nie ma zastosowania kodeks pracy, nie są wiążące zalecenia lekarza. Umowa-zlecenie może dotyczyć pewnych czynności na rzecz zamawiającego, na przykład czyszczenia, sprzątania, pakowania, roznoszenia. Zazwyczaj jest zawierana na określony czas, jednak istnieje możliwość zarówno jej przedłużenia, jak i zerwania. W treści umowy powinien być zapis regulujący sytuację, w której usługodawca będzie chciał anulować zlecenie lub wykona je wadliwie, albo zaistnieje okoliczność uniemożliwiająca dokończenie prac. Niedopełnienie umowy może wiązać się z pomniejszeniem wynagrodzenia lub nawet zapłatą kary. Dający zlecenie może je wypowiedzieć w każdej chwili, powinien jednak zwrócić zleceniobiorcy wszelkie poniesione przez niego wydatki związane z wykonaniem zlecania oraz wypłacić częściowe wynagrodzenie. Przyjmujący zlecenie może wypowiedzieć umowę, ale będzie odpowiedzialny za szkodę, czyli koszty poniesione przez zleceniodawcę. W wyjątkowych przypadkach zleceniobiorca może posłużyć się zastępstwem, ale musi to być przewidziane w umowie.


Pozostało jeszcze 35% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (1)

  • T-G- UMOWY ZLECENIA czy KONTRAKT = HAŃBA NIE PRACA(2015-06-15 11:59) Zgłoś naruszenie 00

    CO ZA KRAJ ??? który nie dba o swoich obywateli większości młodych osób którzy wchodzą w dorosłe życie mają być filarem " PAŃSTWA " gromadzić i wpłacać składki do ZUS na emerytury dla siebie i przyszłych emerytów a pracują na umowy zlecenia przez kilka lat bez składek i żadnych kodeksowych praw . Przedsiębiorcy twierdza że praca jest tylko jaka ??? to nie praca to wyzysk człowieka przez człowieka wstyd i hańba . Umowa zlecenie to nie praca dla osób które mają wchodzić w dorosłe życie zakładać rodzinę, rodzić dzieci, kupić mieszkanie za kredyt . Umowa zlecenie to może być dodatkową pracą w czasie wolnym lub emeryta który może dorobić do niskiej emerytury.

    Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Dowiedz się więcej

Galerie

Polecane