Rząd zaproponuje płacę minimalną 2000 zł brutto? Tak przekonuje RMF FM. W zeszłym tygodniu związki zawodowe zaproponowały podwyżkę do 1880 zł. Strona pracodawców również gotowa jest do podwyżki, ale tylko do 1800 zł.

"Płaca minimalna w wysokości nawet dwóch tysięcy złotych brutto? Taką stawkę najniższego wynagrodzenia może zaproponować w najbliższym czasie rząd" - czytamy w serwisie RMF FM.

Według informacji rozgłośni Minister Pracy zajmuje się propozycją stawki płacy minimalnej. Ta ma zostać przedstawiona pracodawcom i związkowcom do 15 czerwca tego roku.

W ubiegłym tygodniu Forum Związków Zawodowych, NSZZ "Solidarność" oraz Ogólnopolskie Porozumienie Związków Zawodowych zaproponowały, by od 2016 roku wynagrodzenie minimalne wynosiło 1880 złotych.

Ich zdaniem wzrost wynagrodzeń w gospodarce narodowej powinien w 2016 r. wynieść nie mniej niż 5,9 proc., w budżetówce minimum 10,5 proc., a minimalne wynagrodzenie za pracę powinno zwiększyć się o przynajmniej 7,4 proc.

- Płaca minimalna w wysokości 1800 zł w przyszłym roku byłaby rozsądnym kompromisem między oczekiwaniami pracowników, a możliwościami małych polskich firm. Taki wniosek można wyciągnąć z sondażu przeprowadzonego wśród członków Konfederacji Lewiatan. W dużych miastach i dużych firmach do zaakceptowania byłaby nawet większa podwyżka. Trzeba jednak pamiętać, że członkami Lewiatana są przede wszystkim firmy średnie i duże. W małych firmach, w szczególności działających w biednych regionach, wynagrodzenie minimalne powyżej 1800 zł może spowodować zwolnienia pracowników o niskich kwalifikacjach twierdzi Jeremi Mordasewicz, doradca zarządu Konfederacji Lewiatan.

Płaca minimalna brutto w Polsce wynosi od stycznia 1750 zł. Rok wcześniej wynosiła 1680, a w 2013 roku 1600. Wynagrodzenie ustalane jest co roku, zgodnie z ustawą o minimalnym wynagrodzeniu za pracę. Niższe wynagrodzenie otrzymać mogą osoby pracujące na umowę zlecenie.