statystyki

Regiony muszą stawić czoła emigracji

autor: Jakub Kapiszewski19.05.2015, 07:40; Aktualizacja: 19.05.2015, 07:52

źródło: Dziennik Gazeta Prawna

Za granicę wyjechali głównie bezrobotni. Ale skala zjawiska dała się we znaki niektórym województwom.

Zgodnie z danymi ostatniego Narodowego Spisu Powszechnego niemal 11 proc. mieszkańców Opolszczyzny przebywało za granicą dłużej niż trzy miesiące. Zjawisko stało się dla regionu problemem. Wyjazdy osób w wieku produkcyjnym podkopują kapitał ludzki regionu. – Napędza je brak perspektyw na dobre zatrudnienie, a o takie jest coraz trudniej w sytuacji, kiedy maleje dostępna liczba rąk do pracy w województwie. W ten sposób powstaje samonapędzająca się spirala – mówi prof. Agata Zagórowska z Uniwersytetu Opolskiego. Emigracja uszczupla kapitał ludzki nie tylko poprzez ubytek rąk do pracy, ale również poprzez ubytek kompetencji. Socjologowie przyjmują bowiem, że decyzję o wyjeździe podejmują osoby najbardziej przedsiębiorcze, które w optymalnych warunkach mogłyby zacząć tworzyć miejsca pracy w kraju.


Pozostało jeszcze 64% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (1)

  • Lex(2015-05-19 11:22) Zgłoś naruszenie 00

    Ratunek: Nawpuszczas cudzoziemcow, najlepiej tych kochajacyh Polske i Polakow, ktrorzy juz w przeszlosci wykazali sie miloscia do nas mordujac 150k obywateli Polskich. I do tego uchwalaja prawo gloryfikujace ich. To jest rozwiazanie Kopacz.

    Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Dowiedz się więcej

Galerie

Polecane