Wchodząc na rynek pracy młodzi ludzie nie mają wysokich wymagań finansowych. We wszystkich badanych grupach, deklarowali satysfakcjonujące zarobki znacznie poniżej średniej krajowej. Co więcej, bardzo często wskazywali bardzo realistyczne zarobki. Jeśli ich nie osiągnął w dotychczasowym miejscu zamieszkania w 80 proc. deklarują chęć zmiany miejsca zamieszkania. W dalszej kolejności deklarują chęć przekwalifikowania się.
Jednak 30 proc. z nich deklaruje, że jeśli nie znajdzie satysfakcjonującej finansowo pracy – wyjedzie za granicę. Częściej taką gotowość wyrażają mężczyźni niż kobiety.
- Analiza pod względem typów szkół ujawniła największą chęć do przekwalifikowania się wśród uczniów liceów profilowanych (w szczególności kobiet), a najmniejszą wśród uczniów szkół zawodowych. Wynik ten można tłumaczyć wysiłkiem wkładanym przez uczniów w nauką konkretnego zawodu, który jest najwyższy właśnie w zasadniczych szkołach zawodowych.
Równocześnie stanowi to kolejny dowód na nietrafiony pomysł utworzenia szkół w typie liceów profilowanych – czytamy w raporcie Bilansu Kapitału Ludzkiego.
zobacz także:
- Co piąty pracujący Polak rozważa emigrację. W tym roku może paść kolejny rekord »
- Młodzi Polacy wybierają emigrację: Życie za granicą jest łatwiejsze, mniej stresujące i odbywa się według bardziej czytelnych reguł »
- Młodzi zrewolucjonizują rynek pracy. Jeśli znajdą zatrudnienie »
- Polska wśród liderów państw skąd ucieka najwięcej wykształconych ludzi. "Szukają normalności" »
Najwięcej respondentów planujących wyjazd za granicę odnotowano w przypadku mężczyzn kształcących się w liceach profilowanych oraz zasadniczych szkołach zawodowych.
- Niepokojącym rezultatem analiz jest to, że w przypadku zdecydowanej większość analizowanych zawodów liczba osób deklarujących wyjazd z Polski przekracza 30 proc.. Największą gotowość do wyjazdu zagranicznego zgłaszają uczniowie planujący swoje kariery jako pracownicy budowalni (tego typu plany zgłasza niemalże co druga osoba wiążąca swoją przyszłość z tym zawodem). Na kolejnych miejscach rankingu znajdują się uczniowie szkół zawodowych wiążący swoją przyszłość z mechatroniką i mechaniką pojazdową. Na dalszych miejscach plasują się przyszli technicy informatycy oraz osoby związane z branżą hotelarsko-turystyczną. Do najrzadziej deklarujących chęć wyjazdu zagranicznego należą osoby zgłaszające chęć pracy w zawodzie technika ekonomisty (choć jest to wynik wciąż bardzo zbliżony do 30 proc.) oraz technika farmaceuty – czytamy w raporcie.
Podobnie wyglądają deklaracje studentów. Dwa najpopularniejsze rodzaje wysiłku, jaki byli gotowi podjąć studenci w celu znalezienia pracy, to przekwalifikowanie się oraz przeprowadzka w obrębie kraju. Podobne rezultaty obserwowano także w przypadku pytania o możliwość pracy za niską stawkę, na co wyraźnie częściej godziły się kobiety.
Najwięcej studentów planujących po studiach wyjazd za granicę odnotowano we Wrocławiu (deklarował tak co piąty respondent) oraz wśród mężczyzn w Gdańsku. Najmniej tego typu deklaracji składali studenci z Poznania (co dziesiąty z respondentów). Najwyższe odsetki studentów deklarujących chęć wyjazdu zagranicznego odnotowano na kierunkach międzynarodowe stosunki gospodarcze oraz filologia romańska (wyjazd za granicę planuje około 30% z nich). Wyjazd po zakończeniu studiów planuje też co czwarty student dziennikarstwa i komunikacji społecznej oraz turystyki i rekreacji.
W przypadku kierunków takich jak elektronika i telekomunikacja, architektura i urbanistyka, biotechnologia i fizyka techniczna odsetki osób deklarujących chęć wyjazdu z Polski są zbliżone do odsetków osób, które planują pozostać w kraju. Najrzadziej ze wszystkich kierunków studiów chęć wyjazdu z Polski deklarują studenci psychologii, inżynierii bezpieczeństwa, transportu, prawa oraz nauk o rodzinie (poniżej 10 proc. respondentów).
Jak wynika z obserwacji ekspertów przeprowadzających Bilans Kapitału Ludzkiego odsetek uczniów deklarujących chęć wyjazdu za granicę po ukończeniu szkoły był negatywnie skorelowany z wartością PKB w przeliczeniu na mieszkańca danego województwa (im niższe PKB, tym większy odsetek badanych deklarował chęć wyjazdu za granicę). Zależność o identycznym kierunku i podobnej sile wystąpiła między PKB i odsetkiem osób gotowych podjąć pracę poza swoim miejscem zamieszkania.
- Nasza analiza stanowi potwierdzenie intuicji, wedle której jednym z ważniejszych determinantów tego, jak bardzo młodzi ludzie są zdeterminowani, aby zdobyć pracę są warunki makroekonomiczne, w jakich przyszło im wkraczać na rynek – podsumowują autorzy badania.
Paweł(2015-04-29 22:55) Zgłoś naruszenie 20
Chcą wyjechać z kraju o jednych z najwyższych w Unii składek i podatków od najmniej zarabiających w tym drobnych przedsiębiorców i jednych z najniższych podatków i składek od najlepiej zarabiających w tym posłów, ministrów i dużych przedsiębiorców.
Odpowiedzaaaa(2015-07-25 13:29) Zgłoś naruszenie 10
atmosfera w pracy mimo niskich zarobków jest coraz gorsza , czuję się w pracy niepotrzebna, szczególnie odczuwa się brak uznania dla wykonanej pracy i życzliwości wobec współpracowników
OdpowiedzDZIADEK-47 LAT PRACY -16 LAT WARUNKI SZKODLIWE -(2015-05-04 08:09) Zgłoś naruszenie 00
OKRADAJO NARUD I CHCO ZEBY NA NICH GLOSOWAC.ZUS NIE MA PIENIEDZY NA EMERYTURY A NA NAGRODY ROZDALI LEKKO REKO 210 MILIONOW.DLACZEGO KOPACZ I KOMOROWSKI NIE ZATRZYMA TEGO DZIADOSTWA.>TEN RZOD TO NIE ROBJY NIC TYLKO CZEKA NA WYBORY.KOMOROWSKI MOWI O BEZPIECZENSTWIE.KTURY NARUD POZWOLI SOBIE NA OKRADANIE.TRZEBA ROZLICZYC TEN RZOD ZA 8 LAT.SPRAWDZMY CO ZROBILI DLA NARODU DALI PO 29 ZL NA REKIE .TO JESTCHAMSTWO I ZLODZIEJSTWO.JAK KOPACZ KOMOROWSKI MOGO PATRZEC LUDZIOM W OCZY.GDZIE TA ZIELONA WYSPA.STATEK JUZ JEST NA MIELIZNIE.ZOBACZYMY CO ZROBJO W 2020 JAK NIE BEDZIE PIENIEDZY.TERAZ SO MOCNI.KOMOROWSKI SIE CIESZY ZE SPSZEDAJEMY OKNA I DRZWI ZA GRANICE I NIECH DOPISZE ZE WCALEJ POLSCE OCIEPLAJO BUDYNKI I NIC PO ZATYM BO ZAKLADOW NIE MA .DAWNO SPSZEDANE NA DLUGI.TUSK UCIEK JAK SZCZUR DZIEKI MERKIEL I ZOSTAWIL Z ROSOWSKIM BAGNO I BLOTO.ZATO WSZYSCY POWINNI ODPOWIEDZIEC.WYBORY TO JEDYNA DROGA ZEBY IM POKAZAC KTO TU BEDZIE RZODZIL.NARUD JEST OBURZONY ZE ZANICH SIE PODEJMUJEDECYZJE TAK JAK ZROBILI 67 LAT.ZOSTAWILI NARUD BEZ SRODKOW DO ZYCIA.TAKI BARAN PAWLAK TWIERDZI ZE ZA 1200 ZL TO MOZNA DOBRZE ZYC.ONI ZNAS TO ROBJO CIEMNOGRUD.ALE KIEDYS SIE PRZEWJOZO BO BUNT WISI W POWIETRZU.WSADZILI CZLOWIEKA BO RZEKOMO CHCIAL WYSADZIC SEJM I ZPROFESORA ZROBILI GLUPA.
Odpowiedzbogu(2015-04-29 20:35) Zgłoś naruszenie 00
O take Polskie walczyłem !
OdpowiedzZaniepokojony(2015-04-29 21:55) Zgłoś naruszenie 00
I co teraz są warte te pierdoły opowiadane o zielonej wyspie .Kto rozliczy tych mocarzy intelektualnych.Chyba jak zwykle naród.
Odpowiedzlukas(2015-04-29 22:05) Zgłoś naruszenie 00
A Bronisław na to jak na lato - liczy się klan seniorów i pierdoły o wojsku
OdpowiedzJasieńko(2015-04-29 22:11) Zgłoś naruszenie 00
To chcenie czy chciejstwo? Jeśli nie uczą się języków obcych, to jest to zaledwie chciejstwo i nie wróżę im sukcesów.
Odpowiedz