Rodzaj umowy nie powinien decydować o równości pracowników

autor: Justyna Nowakowska-Gancarz14.05.2015, 09:34; Aktualizacja: 14.05.2015, 09:47

Pracodawcy często np. ograniczają dostęp do szkoleń czy też nie przyznają dodatkowych świadczeń zatrudnionym na czas określony. Tym samym narażają się na zarzut dyskryminacji, choćby pracownik nie doznał szkody.

Obok takich kryteriów jak płeć, wiek, niepełnosprawność, rasa, religia, narodowość zatrudnienie na czas określony stanowi jedną z cech, którymi pracodawca nie może się kierować, różnicując sytuację pracowników.

W praktyce jednak zdarza się, że pracownicy zatrudnieni na podstawie umów terminowych są nierówno traktowani w porównaniu z zatrudnionymi na czas nieokreślony, m.in. w zakresie nawiązania i rozwiązania stosunku pracy, warunków zatrudnienia, awansowania oraz dostępu do szkoleń w celu podnoszenia kwalifikacji zawodowych. Tymczasem nakaz równego traktowania pracowników rozciąga się na wszystkie fazy stosunku pracy, poczynając od jego nawiązania, przez ukształtowanie warunków pracy, kończąc na jego rozwiązaniu. Kodeks pracy wymienia sytuacje stanowiące naruszenie zasady równego traktowania. Są nimi:

  • odmowa nawiązania lub rozwiązania stosunku pracy,
  • niekorzystne ukształtowanie wynagrodzenia za pracę lub innych warunków zatrudnienia,
  • pominięcie przy awansowaniu lub przyznawaniu innych świadczeń związanych z pracą,
  • pominięcie przy typowaniu do udziału w szkoleniach podnoszących kwalifikacje zawodowe.

Ukształtowanie sytuacji pracowników zatrudnionych na czas określony w sposób odmienny (mniej korzystny) w stosunku do sytuacji pozostałych pracowników może stanowić niedozwoloną dyskryminację i powodować negatywne dla pracodawcy konsekwencje.


Pozostało 65% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Dowiedz się więcej

Galerie

Polecane