statystyki

Nie ma odszkodowania za bezprawnie skrócone wypowiedzenie

autor: Marcin Nagórek14.05.2015, 09:34; Aktualizacja: 14.05.2015, 09:36

Przepisy przewidują, że w takim przypadku umowa rozwiązuje się z upływem wymaganego okresu. A podwładnemu niedopuszczonemu do pracy przysługuje pensja za czas, w którym stosunek pracy powinien trwać.

Pracownikowi, który pracuje w firmie od 2010 r., wypowiedziałem w kwietniu umowę o pracę zawartą na czas nieokreślony. Wskazałem jednomiesięczny okres wypowiedzenia zamiast trzymiesięcznego. Pracownik odwołał się do sądu, wnosząc o odszkodowanie i o wynagrodzenie za pracę za skrócony okres wypowiedzenia. Czy będą mu przysługiwały oba te roszczenia? Czy dla długości okresu wypowiedzenia ma znaczenie to, że przejąłem poprzednią firmę pracownika?

Jeżeli naruszenie prawa przez pracodawcę polega wyłącznie na zastosowaniu krótszego niż wymagany okresu wypowiedzenia, to bez wątpienia pracownik nie może skutecznie wystąpić przeciwko pracodawcy z roszczeniem o odszkodowanie. Przysługuje mu jednak wynagrodzenie za czas do upływu rozwiązania umowy o pracę, która obowiązywałaby z uwzględnieniem właściwego okresu wypowiedzenia.


Pozostało 82% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Dowiedz się więcej

Galerie

Polecane