statystyki

Nagroda nie może zależeć od niepodejmowania pracy u konkurencji

autor: Łukasz Guza05.05.2015, 07:06; Aktualizacja: 05.05.2015, 07:50
pracownik, praca

Zasady wypłacania nagród nie mogą zastępować umów dotyczących niepodejmowania działalności konkurencyjnej.źródło: ShutterStock

Pracodawcy, którzy chcą zatrzymać w firmie cenionych pracowników, starają się zachęcić ich do dalszej współpracy poprzez obietnicę przyszłych korzyści finansowych.

Takie rozwiązanie zastosował pracodawca z branży handlowej z woj. wielkopolskiego. Przyznawał on nagrody za wyniki osiągane przez pracowników w danym roku. Świadczenia te wypłacane były w transzach, np. za rok 2013 – w pierwszym miesiącu drugiego, trzeciego i czwartego kwartału 2014 r. (czyli w kwietniu, lipcu i październiku). Było to istotne, ponieważ jako jeden z warunków wypłaty nagrody firma wskazała niepodejmowanie zatrudnienia u konkurencji (już po zakończeniu pracy w firmie wypłacającej świadczenie). Jeśli więc przedstawiciel handlowy odszedł z pracy np. w sierpniu, to otrzymałby ostatnią transzę nagrody za 2013 r. (w październiku 2014 r.), o ile nie byłby już wówczas zatrudniony w firmie prowadzącej konkurencyjną działalność względem tej wypłacającej świadczenie.

– W ten sposób firmy starają się upiec dwie pieczenie na jednym ogniu – motywować finansowo pracowników do osiągania dobrych wyników sprzedaży, a jednocześnie związać ich z firmą w taki sposób, aby nieopłacalne było przechodzenie do konkurencji – tłumaczy Piotr Stanek, prawnik z kancelarii Dąbrowski Janka.


Pozostało 59% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Dowiedz się więcej

Galerie

Polecane