statystyki

Nagroda nie może zależeć od niepodejmowania pracy u konkurencji

autor: Łukasz Guza05.05.2015, 07:06; Aktualizacja: 05.05.2015, 07:50
pracownik, praca

Zasady wypłacania nagród nie mogą zastępować umów dotyczących niepodejmowania działalności konkurencyjnej.źródło: ShutterStock

Pracodawcy, którzy chcą zatrzymać w firmie cenionych pracowników, starają się zachęcić ich do dalszej współpracy poprzez obietnicę przyszłych korzyści finansowych.

Takie rozwiązanie zastosował pracodawca z branży handlowej z woj. wielkopolskiego. Przyznawał on nagrody za wyniki osiągane przez pracowników w danym roku. Świadczenia te wypłacane były w transzach, np. za rok 2013 – w pierwszym miesiącu drugiego, trzeciego i czwartego kwartału 2014 r. (czyli w kwietniu, lipcu i październiku). Było to istotne, ponieważ jako jeden z warunków wypłaty nagrody firma wskazała niepodejmowanie zatrudnienia u konkurencji (już po zakończeniu pracy w firmie wypłacającej świadczenie). Jeśli więc przedstawiciel handlowy odszedł z pracy np. w sierpniu, to otrzymałby ostatnią transzę nagrody za 2013 r. (w październiku 2014 r.), o ile nie byłby już wówczas zatrudniony w firmie prowadzącej konkurencyjną działalność względem tej wypłacającej świadczenie.

– W ten sposób firmy starają się upiec dwie pieczenie na jednym ogniu – motywować finansowo pracowników do osiągania dobrych wyników sprzedaży, a jednocześnie związać ich z firmą w taki sposób, aby nieopłacalne było przechodzenie do konkurencji – tłumaczy Piotr Stanek, prawnik z kancelarii Dąbrowski Janka.


Pozostało jeszcze 59% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Dowiedz się więcej

Galerie

Polecane