Ruchomy czas pracy, dofinansowanie porodu rodzinnego, skrócenie godzin wykonywania obowiązków. To tylko przykładowe ułatwienia dla rodziców, jakie mogą stosować wszyscy pracodawcy.
Takie rozwiązania już wdrożyły firmy, które wzięły udział w konkursie Dobry Klimat dla Rodziny organizowanym przez Kancelarię Prezydenta RP. Wczoraj odbyła się gala, w trakcie której czterem laureatom wręczono nagrodę Pary Prezydenckiej.
– Klimat wokół rodziny jest coraz lepszy. Dotyczy to także pracodawców, bo przecież zadowolenie pracowników z warunków zatrudnienia przekłada się na efektywność biznesową firm – podkreślił prezydent Bronisław Komorowski.
Ułatwienia, jakie wprowadziło ponad 100 firm, które wzięły udział w konkursie, są bardzo różnorodne.
– 96 proc. z nich stosuje elastyczny czas pracy, czyli umożliwia swoim pracownikom dostosowanie godzin przebywania w firmie do potrzeb związanych z opieką. Większość umożliwia też – w sytuacjach nagłych – przychodzenie z dzieckiem do firmy, a 1/4 zapewnia specjalne pokoje w siedzibie przedsiębiorstwa, gdzie dzieci mogą się bawić, a rodzice wykonywać obowiązki – wskazywała Irena Wóycicka, sekretarz stanu w Kancelarii Prezydenta.
Niektórzy przedsiębiorcy fundują też np. wyprawkę tuż po urodzeniu dziecka przez pracownicę. Takie rozwiązanie stosuje m.in. Vermiculite Poland, firma produkcyjna z Ełku, laureat konkursu w kategorii firma zatrudniająca do 49 osób. Z kolei w Wessling Polska, zwycięzca w kategorii pracodawcy z załogą liczącą od 50 do 249 osób, umożliwia zatrudnionym m.in. korzystanie z elastycznego czasu pracy (mogą rozpoczynać obowiązki w przedziale od godz. 7.00 do 12.00). Podobne rozwiązania obowiązują w Towarzystwie Ubezpieczeń Link4, jednym z dwóch laureatów konkursu w grupie przedsiębiorstw dużych, zatrudniających co najmniej 250 osób. Drugi ze zwycięzców, firma Nutricia Polska, zapewnia pracownicom m.in. specjalistyczną opiekę lekarską, dostęp do szkoły rodzenia oraz opieki okołoporodowej. Nic nie stoi na przeszkodzie, aby tego typu rozwiązania stosowali także inni pracodawcy, którzy chcą ułatwić swoim podwładnym godzenie obowiązków zawodowych i rodzicielskich.
– Na pewno sytuacja rodziców w miejscu pracy może być jeszcze lepsza. Rozwiązania, które mają ułatwić im wykonywanie pracy i pełnienie opieki nad dzieckiem, są zawarte w przygotowanym przez Kancelarię projekcie nowelizacji kodeksu pracy – podkreślił prezydent Bronisław Komorowski.
Zapowiedział, że te propozycje zmian wkrótce trafią do Sejmu.