statystyki

Badania psychofizjologiczne określą stopień lojalności celnika

autor: Leszek Jaworski08.04.2015, 10:26; Aktualizacja: 08.04.2015, 10:35

Celnicy to grupa narażona na wszelkie formy korupcji i nepotyzmu. Aby przeciwdziałać tym zjawiskom, od 1 kwietnia wprowadzono nowe rozwiązania, np. przy korzystaniu z prywatnych urządzeń elektronicznych.

Od 1 kwietnia 2015 r. obowiązują zmiany ustawy o służbie celnej, dokonane nowelizacją z 15 stycznia 2015 r. Wprowadziła ona wiele mechanizmów, które mają zapobiegać korupcji i nepotyzmowi. Chodzi między innymi o rozszerzenie badań psychofizycznych, które obejmują celników pełniących służbę w oddziale granicznym albo starających się tam o posadę. Funkcjonariusze ci są szczególnie narażeni na naciski korupcyjne.

Kolejnymi mechanizmami antykorupcyjnymi są: zakaz korzystania na służbie z prywatnego telefonu komórkowego oraz obowiązek składania oświadczeń o powiązaniach rodzinnych w jednostkach organizacyjnych służby celnej. Szczegółowo kwestie te rozstrzygają rozporządzenia wykonawcze, które ukazały się w Dzienniku Ustaw. Zawarte w nich regulacje także obowiązują od 1 kwietnia.

Zgłoszenie komórek

Zgodnie z art. 125a ust. 1 ustawy ustawy z 27 sierpnia 2009 r. o służbie celnej (t.j. Dz.U. z 2013 r. poz. 1404 ze zm., dalej: u.s.c.) funkcjonariusz w czasie pełnienia służby w oddziałach celnych granicznych lub w wyodrębnionych komórkach organizacyjnych nie może posiadać ani korzystać z prywatnych przenośnych urządzeń służących do komunikacji elektronicznej, które umożliwiają indywidualne porozumiewanie się na odległość. Wyjątkiem są urządzenia, których posiadanie funkcjonariusz zgłosił przed każdym rozpoczęciem służby, podając dane identyfikujące to urządzenie. Zakres tych informacji określa rozporządzenie ministra finansów z 19 marca 2015 r. (Dz.U. poz. 421). Wśród nich wymieniono:

●rodzaj urządzenia, jego markę, model i indywidualny numer identyfikacyjny oraz

●numer identyfikujący urządzenie w ruchomej publicznej sieci telekomunikacyjnej operatora oraz numer IMEI albo numer ESN – w przypadku urządzenia umożliwiającego prowadzenie rozmów telefonicznych oraz wysyłanie i odbieranie krótkich wiadomości tekstowych lub multimedialnych.


Pozostało jeszcze 74% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Dowiedz się więcej

Galerie

Polecane